Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2010

Poukázať 2 % z dane môžeme do konca apríla


Tagy: 2 % z dane

Zamestnanci, ktorým vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti za minulý rok, môžu poukázať dvojpercentný podiel dane ...Zdieľať
danove priznanie Foto: BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Zamestnanci, ktorým vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti za minulý rok, môžu poukázať dvojpercentný podiel dane vybranému prijímateľovi do konca apríla. Musia na to použiť vyhlásenie, ktorého vzor zverejnilo Daňové riaditeľstvo SR. Zamestnanci však môžu použiť aj iné tlačivo, ktoré však musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyhlásenie zamestnanec predkladá miestne príslušnému daňovému úradu podľa jeho trvalého pobytu.


Ak vyhlásenie podáva zamestnanec, ktorý si uplatňuje nárok na daňový bonus, za zaplatenú daň sa považuje daň znížená o daňový bonus. Podiel zaplatenej dane určenému prijímateľovi môže byť u fyzickej osoby najmenej 3,32 eura. Fyzická osoba môže pritom určiť len jedného prijímateľa s uvedením príslušnej sumy.

Celková suma poukazovaná daňovníkmi ako 2-percentný podiel z ich zaplatenej dane v jednotlivých rokoch postupne rástla. V roku 2004 fyzické a právnické osoby spolu poukázali 28,06 mil. eur, o rok neskôr to už bolo 30,9 mil. eur a v roku 2006 celková suma dosiahla 37,34 mil. eur. V roku 2007 dostali oprávnení prijímatelia 2-percentného podielu zaplatenej dane na svoje účty 42,12 mil. eur a v roku 2008 už 49,18 mil. eur. Vlani poukázalo 503 253 fyzických a 30 078 právnických osôb prijímateľom 2-percentnej časti zaplatenej dane 55,180 mil. eur.

SITA

Tagy: 2 % z dane
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonský akciový trh dosiahol nový rekord
<< predchádzajúci článok
MMF zvýšil odhad rastu svetovej ekonomiky