Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. októbra 2006

Povedomie ľudí o možnostiach čerpať eurofondy rastieNa zvýšenie povedomia samospráv, ako aj riadiacich a implementačných orgánov o čerpaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie (ŠF EÚ), bol zameraný projekt Posilnenie ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Na zvýšenie povedomia samospráv, ako aj riadiacich a implementačných orgánov o čerpaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie (ŠF EÚ), bol zameraný projekt Posilnenie regionálnych a lokálnych kapacít pre riadenie a realizáciu pomoci zo ŠF EÚ. Projekt, ktorý realizovalo 23 expertov z konzorcia spoločnosti Euroformes, s.r.o. Žilina a bruselskej Európskej organizácie poradcov ECO3, sa financoval z prostriedkov EÚ, konkrétne z programu Phare. "Hodnota projektu predstavovala 1,7 mil. eur," uviedol člen manažmentu Euroformes Rastislav Horváth. "Hlavným cieľom projektu bolo zlepšiť najmä personálne kapacity na čerpanie prostriedkov zo ŠF EÚ v rokoch 2007 až 2013," vysvetlil kľúčový expert projektu Pavol Weiss.

Projekt, ktorý sa realizoval od decembra minulého roka do konca tohtoročného októbra, sa zameral na štyri hlavné skupiny. Išlo o konečných prijímateľov pomoci, kde boli najmä ľudia zo samospráv a neziskových organizácií. Ďalej to boli lektori, jednak z organizácií, ktoré budú konečnými prijímateľmi, ale tiež z riadiacich a implementačných orgánov. Treťou skupinou boli manažéri a štvrtou finanční manažéri, ktorí pochádzali podľa Weissa najmä z riadiacich orgánov, ako sú napríklad ministerstvá, ale aj z implementačných agentúr, vyšších územných celkov a regionálnych rozvojových agentúr. Celkovo sa školení zúčastnilo 2 333 ľudí, z nich 2 126 dostalo certifikát.

Projekt sa však podľa Weissa nezameral len na školenia, ale tiež aj na odbornú pomoc pri príprave projektov. "Vytvorila sa databáza 336 projektových zámerov z viac ako 200 organizácií, ktoré sa môžu brať do úvahy pri poskytovaní podpory z EÚ," komentoval Weiss. V každom kraji pritom boli zastúpené projekty životného prostredia, základnej infraštruktúry či konkurencieschopnosti. Ako ďalej uviedla kľúčová expertka projektu Dimitra Ioannou, v SR je záujem o eurofinancie, ľudia, ktorí sa tejto oblasti venujú, získali za minulé obdobie skúsenosti, čo sa prejavuje aj napríklad na väčšom množstve projektov z regiónov východného Slovenska, ale aj lepšími vedomosťami o problematike implementácie.

(1 EUR = 36,595 SKK)

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Kočner chce ako primátor zriadiť v Bratislave bezplatnú MHD
<< predchádzajúci článok
Olmert rokuje s Perecom o účasti krajnej pravice vo vláde