Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. februára 2018

Pozostatky múru okolo varšavského geta budú historickou pamiatkouNa archívnej snímke oficiálne štátne spomienkové podujatie pri pamätníku hrdinov z geta za účasti poľského exprezidenta Bronislawa Komorowského, predstaviteľov mesta a dvoch členov židovského odbojového hnutia, ktorí prežili ...Zdieľať
Na archívnej snímke oficiálne štátne spomienkové podujatie pri pamätníku hrdinov z geta za účasti poľského exprezidenta Bronislawa Komorowského, predstaviteľov mesta a dvoch členov židovského odbojového hnutia, ktorí prežili potlačenie povstania. Foto: TASR/AP Photo
Varšava 21. februára (TASR) - Dve zachované časti múru, ktorý oddeľoval židovské geto vo Varšave od okolia, majú zaradiť do zoznamu historických pamiatok. Uviedol to v utorok predstaviteľ regionálneho pamiatkového úradu, ktorého citovala agentúra AP.


Podľa zverejneného návrhu majú byť zvyšky tehlového múru na varšavskej ulici Sienna chránené ako svedectvo danej doby, a tým uchované pre ďalšie generácie. Objektu predstavujúcemu "jedinečné historické memento" pripisuje "neoceniteľnú hodnotu pre židovský i poľský národ".

Uvedený múr bol postavený v roku 1940, keď nacisti pristúpili k odizolovaniu časti poľského hlavného mesta, označovanej vtedy ako "židovská štvrť". Bariéra bola vysoká štyri metre vrátane jednometrového vrchného pásu z ostnatého drôtu. Približne 450.000 tamojších obyvateľov zomrelo na následky vyhladovania a chorôb alebo v plynových komorách vyhladzovacieho tábora Treblinka.

Geto a väčšinu múra, ktorý ho obkolesoval, Nemci zničili v roku 1943. Stovky obyvateľov sa vtedy vzbúrili, povstanie v gete však bolo v máji uvedeného roku potlačené, pričom takmer všetkých povstalcov zabili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na festivale Sziget vystúpia aj Dua Lipa, Gorillaz či Shawn Mendes
<< predchádzajúci článok
Na Colours of Ostrava 2018 vystúpi aj speváčka, modelka a herečka Grace Jones

Pozostatky múru okolo varšavského geta budú historickou pamiatkou - diskusné fórum čitateľov