Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. novembra 2010

Pozvánka na fínsku výstavu OHEŇ a ĽADVeľvyslanectvo Fínskej republiky spolu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a s Národným osvetovým centrom pripravilo výstavu: „OHEŇ a ...Zdieľať
t sarpaneva kukinto kvetena   volne T. Sarpaneva. Kukinto /kvetena/ - Voľne fúkané skloBRATISLAVA 30. novembra (WBN/PR) - Veľvyslanectvo Fínskej republiky spolu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a s Národným osvetovým centrom pripravilo výstavu: „OHEŇ a ĽAD“ - Fínsky dizajn skla vyrobeného v Murane.


Výstava ukazuje výsledky spolupráce dvoch významných fínskych dizajnérov: Tapia Wirkkalu a Tima Sarpaneva s Veniniho manufaktúrou na ostrove Murano/Benátky.
Prednosti Fínov, ich zaobchádzanie so sklom ako materiálom, ich rázna energická kultúra foriem zanechali dojem u Talianov. Severné krajiny zas priťahovala južanská ľahkosť, inšpirovaná bezprostrednosť a zmysel pre farby. Benátski sklári vynikali v tradičných technikách, čo umožnilo Fínom experimentovať s novými tvarmi.
Vyše 80 objektov, ktoré sú prezentované na tejto výstave, predstavuje Fínske múzeum skla z mesta Riihimäki. Exponáty pochádzajú zo súkromných zbierok a boli doplnené o objekty múzea.

Tapio Wirkkala (1915 – 1985) Jeho návrhy zo skla, dreva a striebra priťahovali pozornosť sveta už od 50-tych a 60-tych rokov a vydláždili cestu pre úspech fínskeho dizajnu. Dielo Wirkkalu je obšírne, siaha od úžitkových predmetov až k monumentálnym abstraktným skulptúram. V roku 1953 boli jeho návrhy prvýkrát predstavené v americkom časopise Interiors. Pokladali ho za „básnika s drevom a sklom“. Wirkkala sa skoro vždy inšpiroval prírodou - jeho návrhy zo skla pripomínajú masy vody a ľadu, sú hrubostenné, robustné a severské – ako protiklad k efemérnym dielam benátskych majstrov sklárov z Murana. V Benátkach sa spoznal so sklárom Paolom Veninim a v roku 1959 začal preňho vytvárať návrhy.

Timo Sarpaneva (1926 – 2006) Pôvodne bol (tak ako Tapio Wirkkala) vyškolený za grafika na Inštitúte priemyselného umenia v Helsinkách, ale v roku 1950 začal pracovať pre Iittalu. Preslávilo sa jeho logo pre Iittalu - malé „i“ v červenom kruhu. Sarpanevove prvé návrhy zo skla pre sériu Hiidenkirnu (diablova hlava) pripomínajú organicky prúdiace objekty od Charlesa & Raya Eamesa („La chaise“, 1948) alebo Gia Pontiho. Od roku 1953 tvorí Orchideové vázy (zvolené v roku 1954 časopisom House Beautiful za „najkrajší objekt roka“). V tom istom roku vyhral aj Grand Prix na milánskom trienále. Sarpanevove návrhy predmetov každodennej potreby kontrastujú so zvyškom jeho tvorby, keďže ostatné diela zo skla boli cenovo dostupné len pre úzku skupinu ľudí.

Výstava bude oficiálne otvorená 3. 12. 2010 o 12.00 h. vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na Námestí SNP 33 v Bratislave a potrvá do 14. 1. 2011.

Kurátorka: Uta Laurén, Fínske múzeum skla, Riihimäki, Fínsko

Otváracie hodiny pre verejnosť: každý deň okrem pondelka od 10.00 h. do 18.00 h.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Páči sa vám Giulietta? Zabavte sa s ňou
<< predchádzajúci článok
Video: Jet-man opäť v akcii