Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2013

Prahou sa stále valí Vltava, kritická situácia je na LabeVltava v Prahe stúpala aj počas noci, v utorok ráno však kulminovala. Prietok dosiahol 3210 metrov kubických za sekundu. Informuje o tom portál Českej televízie (ČT). Pre porovnanie, priemerný ...Zdieľať
zaplavy v prahe dosahuju rekordne par PRAHA 4. júna (WEBNOVINY) - Vltava v Prahe stúpala aj počas noci, v utorok ráno však kulminovala. Prietok dosiahol 3210 metrov kubických za sekundu. Informuje o tom portál Českej televízie (ČT).


Pre porovnanie, priemerný ročný prietok je 149 metrov kubických a pri povodniach v roku 2002 bol okolo 5200 kubíkov. Hlavným mestom sa valí voda nielen z rozbúrenej Berounky, ale aj z Vltavskej kaskády, ktorú museli vypustiť.

"Praha je pripravená na storočnú vodu, zábrany sú postavené tak, aby zvládli aj prietok viac ako 4000 kubíkov za sekundu," povedal pre Českú televíziu člen krízového štábu Jiří Vávra.

V hlavnom meste nefunguje čistička odpadových vôd. Dopravný podnik rozšíril uzávierku metra o ďalšie stanice. Doprava je komplikovaná, pretože v utorok obnovili aj vyučovanie v školách.

Generálny riaditeľ pražského dopravného podniku Milan Křístek v pondelok pre ČT povedal, že uzávierka metra môže trvať aj niekoľko dní, kým hladina Vltavy neklesne.

Obrazom: Povodne v Prahe


Najväčšie vltavské priehrady Lipno, Orlík a Slapy dosiahli v pondelok popoludní svoje maximálne kapacity. Teraz ale Orlík a Slapy vypúšťajú viac, než koľko do nich priteká, aby sa neskôr obmedzením odtoku mohli vysporiadať s kulmináciou Berounky. Tá už navyše v Beroune začala klesať, čo je pre Prahu dobrá správa, rovnako ako odolávajúce protipovodňové hrádze a predpoveď počasia.

Pršať má i v ďalších dňoch, ale hlavne na Morave, ohrozený západ a juh Čiech zostane najskôr pred väčšími zrážkami ušetrený. Na horných tokoch prakticky všetkých českých riek už je situácia stabilizovaná, rozvodniť sa však môžu toky na Morave.

Obrazom: Záplavy v Česku


Povodňové nebezpečenstvo sa presúva na sever Čiech, informuje iDnes.cz. Najkritickejšia situácia je aj v Ústí nad Labem, kde sa ľudia dostanú cez rieku iba cez železnicu. Pre povodne sú uzatvorené oba mosty. Mesto rozhodlo o o odchode ďalších 2000 ľudí, uvádza ČT. Evakuovaný je i Terezín a tunajší pamätník je uzavretý.

Krízový štáb v Mělníku jedná o evakuácii 1500 obyvateľov, v meste platí stav extrémneho ohrozenia.

Kulminácia Labe sa očakáva až v stredu na úrovni 11,3 metra a prietok by mal dosiahnuť vyše 4000 metrov kubických za sekundu, čo je iba o 500 kubíkov menej ako pri rekordných povodniach v roku 2002. Odhady sa však ďalej zvyšujú.

Obrazom: Povodne v Česku


Hasiči evakuovali z postihnutých oblastí už viac ako 7-tisíc ľudí, najviac v Ústeckom kraji a stredných Čechách, uvádza portál (ČT). Hlavný hygienik vyzval ľudí k opatrnosti, keďže sa vylieva voda z kanalizácie a v niektorých prípadoch preniká aj do pitnej vody.

O život prišli dvaja ľudia z Třebeníc neďaleko metropoly. Nachádzali sa v chate, ktorú voda podmyla a tá sa následne zosunula.

Jedného utopeného chlapa vytiahli hasiči z Trutnova. IDnes.cz píše aj o 82-ročnom mužovi z Mokřan na Benešovsku, ktorého telo našli v koryte tamojšieho potoka. Iný muž (†69) z Plzenského kraja sa utopil po tom, čo spadol do odtokovej rúry.

Ďalšou obeťou je elektrikár, ktorý zomrel po zásahu prúdom. Podľa ČT v Cerheniciach na Kolínsku odpájal elektrinu v zaplavenej trafostanici. Záplavy majú na svedomí zrejme aj siedmy ľudský život. V průhonickém parku padajúci strom usmrtil ženu, keď venčila psa.

Obrazom: V pražskej zoo evakuovali zvieratá


Problémy má aj pražská zoologická záhrada, v ktorej museli evakuovať zvieratá. Ako Zoo Praha informuje na Facebooku, spodná časť zoo je zaplavená.

Cez protipovodňovú hrádzu sa voda prevalila v pondelok o tretej ráno pod Trójskym zámkom. V tej dobe už boli v bezpečí všetky cicavce a plazy. Podarilo sa premiestniť vyše stovky zvierat, ani jedno z nich pri preprave nezahynulo. Pokiaľ bude hladina Vltavy stúpať bude nutné evakuovať do inej časti zoo aj tulene a v krajnom prípade aj gorily z protipovodňovej veže.

Riaditeľ zoo pre ČT vyčíslil škody na asi 160 miliónov českých korún. Mesto podľa neho od roku 2002, kedy povodne zoologickú záhradu úplne spustošili, nepostavilo protipovodňové zábrany.

Český premiér Petr Nečas uvoľnil 300 miliónov českých korún (11 miliónov eur) pre postihnuté obce a mestá. Škody sa podľa ekonómov vyšplhajú na miliardy českých korún, bližšie odhady však zatiaľ nie sú známe.

Európska komisia v pondelok oznámila, že Česku, Nemecku a Rakúsku je pripravená finančne pomôcť pri likvidácii následkov katastrofálnych povodní.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lotyšsko dostane v stredu zelenú na vstup do eurozóny
<< predchádzajúci článok
Rieka Slaná si vyžiadala obeť, muž spadol a utopil sa

Prahou sa stále valí Vltava, kritická situácia je na Labe - diskusné fórum čitateľov