Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. augusta 2006

Pre cyklistov do 15 rokov by mala byť prilba povinnáCyklisti do 15 rokov by mali povinne nosiť ochrannú prilbu. Vyplýva to z novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú do Národnej rady SR predložili poslanci za KDH Vladimír Palko a ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Cyklisti do 15 rokov by mali povinne nosiť ochrannú prilbu. Vyplýva to z novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú do Národnej rady SR predložili poslanci za KDH Vladimír Palko a Pavol Minárik. Ako uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu novely, vo vekovej skupine detí mladších ako 15 rokov je zvýšený počet rôznych úrazov spojených s jazdou na bicykli. V prípade použitia ochrannej prilby sa niekoľkonásobne znižuje možnosť vzniku úrazov. Návrh tiež rozširuje okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukazu o prekročenie rýchlosti jazdy, a to v obci o 30 km/h a na ostatných cestách o viac ako 50 km/h. Poslanci ďalej navrhujú dopravným značením povoliť otáčanie v križovatke a jej tesnej blízkosti tam, kde to miestne pomery umožňujú.

Širšiu novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá mala medziiným sprísniť postihy nedisciplinovaných vodičov, či zaviesť povinnosť cyklistov nosiť prilbu, predložil Palko na jar minulého roku ešte ako minister vnútra. Novelu zákona, ktorá vyvolala niekoľkomesačnú diskusiu medzi koaličnými i opozičnými poslancami v parlamente, nakoniec plénum neschválilo. Návrh nezískal podporu aj časti koaličných poslancov, čo vyvolalo krízu vo vládnej koalícii. Tá sa po dohode lídrov koaličných strán nakoniec pokúsila opätovne sprísniť postihy nedisciplinovaných vodičov cez novelu zákona o Horskej službe. Ani tento pokus nevyšiel, keď sa o príslušnom pozmeňujúcom návrhu nakoniec nehlasovalo.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová tvorba PSČ zvýši ich kombinačné možnosti na 70 tisíc
<< predchádzajúci článok
Hlavné mesto čakajú štvrté Korunovačné slávnosti

Pre cyklistov do 15 rokov by mala byť prilba povinná - diskusné fórum čitateľov

Prilba24.8. 5:20:25