Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. augusta 2006

Nová tvorba PSČ zvýši ich kombinačné možnosti na 70 tisícNový spôsob tvorby poštových smerovacích čísel (PSČ), ktoré sa budú začínať číslicami od 1 do 7, zvýšia kombinačné možnosti tvorby PSČ až na 70 tisíc. Súčasné PSČ zavedené v roku ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Nový spôsob tvorby poštových smerovacích čísel (PSČ), ktoré sa budú začínať číslicami od 1 do 7, zvýšia kombinačné možnosti tvorby PSČ až na 70 tisíc. Súčasné PSČ zavedené v roku 1975, ktoré začínajú na číslice osem, deväť a nula, pritom dovoľujú vytvoriť 30 tisíc číselných kombinácií. "Nové PSČ bude možné prideliť jednotlivým poštám, doručovacím rajónom i poštovým priečinkom. Nový spôsob využitia číslic dovolí triediť až na doručovacie rajóny, čiže na každú poštu už príde zväzok listových zásielok pre konkrétneho doručovateľa," uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru externej a internej komunikácie Slovenskej pošty (SP) Bela Lisáková. Zvýši sa tak podiel automatizácie, čím bude možné doručovať poštu do miest, kde sa v súčasnosti nedoručuje, zníži sa stratovosť zásielok aj počet reklamácií. "Hlavnou výhodou triedenia listových zásielok až na konkrétne doručovacie rajóny urýchli a skvalitní spracovanie a dodanie zásielok adresátom, zároveň možno očakávať aj skrátenie čakacích dôb pri výbere oznámených zásielok pri priehradkách," dodala Lisáková.

Projekt rozšírenia súčasných PSČ Slovenská pošta pripravuje, avšak časovo neohraničila jeho realizáciu v poštovej praxi. "Takéto strategické rozhodnutie o technologickej zmene je podmienené stanoviskom jediného akcionára SP, a to ministerstva dopravy. V prípade kladného stanoviska akcionára je SP pripravená projekt plne realizovať v poštovej praxi," skonštatovala Lisáková s tým, že s termínom zmeny PSČ oboznámi SP verejnosť v dostatočnom časovom predstihu prostredníctvom marketingovej kampane. Zároveň doplnila, že súvislosti pripravovanej zmeny PSČ však významným spôsobom presahujú oblasť technologických procesov vo vnútri SP a budú mať prirodzený dopad na všetky inštitúcie štátnej správy, samosprávy, právnické a fyzické osoby, pretože zmena si vyžiada úpravy v informačných systémoch tak SP, ako aj v informačných systémoch veľkých inštitúcii, ako napríklad Sociálnej poisťovne.

SP evidovala v prvom polroku výnosy v objeme 4,237 mld. Sk pri ich medziročnom raste o 6,5 %. Náklady SP pritom dosiahli 3,686 mld. Sk, čo je medziročne viac o 11 %. Zisk pred zdanením dosiahol 551,442 mil. Sk. SP prepravila za prvý polrok celkovo 125 mil. kusov listových, balíkových a reklamných adresovaných zásielok v rámci univerzálnej služby v tuzemskom poštovom styku. Slovenská pošta, ktorej stopercentným akcionárom je štát, sa pretransformovala zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť k 1. októbru 2004.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Briti najviac snívajú o sexe so sestričkami a požiarnikmi
<< predchádzajúci článok
Pre cyklistov do 15 rokov by mala byť prilba povinná

Nová tvorba PSČ zvýši ich kombinačné možnosti na 70 tisíc - diskusné fórum čitateľov