04. februára 2010

Pre Lacka je výhra nad Ljubičičom rebríčkovo cenná

Slovenský tenista Lukáš Lacko postúpil po druhý raz vo svojej kariére do štvrťfinále dvojhry na turnaji hlavného okruhu ATP. Na podujatí ...

Lukáš Lacko

ZÁHREB 4. februára (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Lukáš Lacko postúpil po druhý raz vo svojej kariére do štvrťfinále dvojhry na turnaji hlavného okruhu ATP. Na podujatí ATP World Tour 250 PBZ Zagreb Indoors v chorvátskom Záhrebe (dotácia 450 000 eur) si nenasadený Lacko poradil vo štvrtkovom osemfinále s dvojkou žrebu a bývalou svetovou trojkou, domácim Ivanom Ljubičičom za 157 minút 7:6 (3), 5:7, 7:6 (5).

"Je to rebríčkovo moje najväčšie víťazstvo, ale herne to nebolo nič špeciálne. Bol to zápas o kvalitnom podaní a zvládnutí koncoviek v tajbrejkoch, čo sa mi podarilo,“ referoval zo Záhrebu Lukáš Lacko pre agentúru SITA.

Dvadsaťdvaročný piešťanský rodák Lacko (72. v rebríčku ATP) proti favorizovanému, už 30-ročnému Ljubičičovi (24. v renkingu) dvakrát stratil svoje podanie a sám využil iba jednu z deviatich ponúkaných brejkových možností. Vo vyrovnanom stretnutí zvládol slovenský hráč lepšie tajbrejkovú koncovku prvého setu a v druhom dejstve vzal podanie súperovi na 3:1 tak, že Ljubičič mu premenil brejkbal dvojchybou. Neskôr viedol zverenec fedcupového kapitána Mateja Liptáka v rámci programu NTC už 5:2 a za stavu 5:3 podával na víťazstvo, ale skúsený súper mu ušiel z lopaty a sériou piatich gemov v rade otočil na 7:5. Setbal premenil siedmym esom.

"Ten jediný gem, keď som mu vzal podanie, mi doslova daroval troma dvojchybami. Stále však výborne podával. Dal mi aj jeden servis 215 km/h na stred. Za stavu 5:3 začal meniť taktiku, viac nabiehal k sieti a tam mu vychádzali voleje, hral aj stopbaly. Gemy pri svojom podaní, ktoré som prehral, som urobil po jednej ľahkej chybe a on to využil,“ komentoval neúspech v koncovke druhého setu L. Lacko.

V treťom sete si sprvu obaja hráči držali servis. Veľká možnosť sa Lackovi naskytla za stavu 4:3 a 40:15, no ani jeden z troch brejkbalov pri podaní Ljubičiča nedotiahol do brejku. Vzápätí odpodával na 5:4 aj 6:5 čistou hrou, ale holohlavý Chorvát dvakrát kontroloval a rozhodnutie muselo padnúť v druhom tajbrejku. V ňom sa mladší zo súperov odpútal na 4:0, viedol aj 5:1 a za stavu 6:3 si vybudoval tri mečbalové šance. Využil až tretiu a to pri svojom podaní esom.

"V tajbrejku šiel súper viackrát cez druhý servis a ja som to vtedy dobre odreturnoval. Keď som viedol 6:3, už som to nechcel pustiť. Nakoniec som si musel pomôcť pri mečbale až pri svojom podaní esom,“ dodal na margo dramatického záveru L. Lacko.

V súboji o postup do semifinále si slovenský daviscupový reprezentant zmeria sily s Nemcom Philippom Petzschnerom. "Je to defenzívny typ hráča, výborne slajzuje, bude to určite úplne iný zápas ako s Ljubičičom,“ zamyslel sa krátko slovenský štvrťfinalista.

Už teraz má Lacko v chorvátskej metropole istotu 45 bodov do rebríčka ATP a prémie 11 140 eur. Jeho postup je o to cennejší, že jeden z domácich miláčikov Ljubičič bol na turnaji v Záhrebe už trikrát vo finále, pričom v premiérovom ročníku v roku 2006 dvíhal nad hlavu víťaznú trofej. Ljubičič je držiteľ Davisovho pohára z roku 2005, víťaz 9 turnajov vo dvojhre na okruhu ATP, semifinalista Roland Garros 2006 a najmä bývalá svetová trojka. Túto najvyššiu pozíciu v kariére dosiahol v máji 2006.