Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. júna 2013

Prešovský primátor dostal upozornenie prokurátoraPrešovský okresný prokurátor Michal Glevaňák podal tzv. upozornenie prokurátora, ktoré adresoval primátorovi Prešova Pavlovi Hagyarimu (nezávislý). V liste, ktorý prišiel na prešovskú ...Zdieľať
pavol hagyari PREŠOV 14. júna (WEBNOVINY) - Prešovský okresný prokurátor Michal Glevaňák podal tzv. upozornenie prokurátora, ktoré adresoval primátorovi Prešova Pavlovi Hagyarimu (nezávislý).


V liste, ktorý prišiel na prešovskú radnicu vo štvrtok, sa uvádza ako dôvod nesplnenie uznesenia prijatého mestským zastupiteľstvom, čím porušil zákon.

Konkrétne ho upozornil na nečinnosť a vyzval k tomu, aby zvolal valné zhromaždenie spoločnosti Technické služby mesta Prešov, a.s. a zrealizoval zastupiteľstvom schválené zmeny v predstavenstve tejto spoločnosti.

Prešovskí mestskí poslanci ešte na sklonku minulého roka schválili odvolanie dvoch členov orgánov Technických služieb mesta Prešov Stanislava Gregu (klub nezávislých poslancov) a Richarda Hympána (bez poslaneckého mandátu) a vymenovanie ich nástupcov. Novými členmi sa mali stať mestskí poslanci Richard Drutarovský (klub KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd), Andrea Turčanová (klub KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd) a Karol Kyslan (nezaradený poslanec). Prokurátor Hagyariho okrem upozornenia vyzval, „aby prijal opatrenia, ktoré by zabránili opakovaniu obdobných porušení zákona".


Počkajú na stanovisko prokuratúry

Hagyari v piatok pre agentúru SITA uviedol, že Technické služby mesta Prešov požiadali generálnu prokuratúru o zjednocujúce stanovisko, a to z dôvodu, že Krajský súd v Nitre a Krajská prokuratúra v Bratislave rozhodli v takej istej veci podľa právneho názoru, aký zastáva aj prešovská radnica. „Ja si osobne myslím, že je potrebné, aby bolo nejaké zjednocujúce stanovisko, aby ho urobila Generálna prokuratúra. To znamená, že počkáme do rozhodnutia generálnej prokuratúry,“ argumentoval dôvody svojej nečinnosti prešovský primátor.

Jeden zo zainteresovaných poslancov Richard Drutarovský informoval, že okrem podania podnetu na prokuratúru sa 16 poslancov podpísalo pod list adresovaný prešovskému primátorovi. Oslovili ho s tým, že sa dôvodne domnievajú, že porušil ustanovenia zákona o obecnom zriadení, ustanovenia Všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov, ktorým sa určujú Zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta.


Situácia je škandalózna

Drutarovský vzniknutú situáciu komentoval slovami, že „je škandalózne, ak primátor krajského mesta porušuje zákon, musí ho na to upozorňovať prokurátor, viacnásobne aj poslanci mestského zastupiteľstva a on napriek tomu tvrdohlavo odmieta konať vo verejnom záujme,“ uviedol poslanec. Podľa jeho slov skutočné dôvody, prečo Hagyari odmieta vykonať personálne zmeny týkajúce sa dvoch konkrétnych osôb a to len v technických službách nie sú mu známe. Poukázal však na to, že technické služby majú finančné problémy a odmietajú sprístupňovať poslancom kľúčové zmluvy s dodávateľmi.

Prešovskí mestskí poslanci ešte v decembri minulého roka schválili zmeny v orgánoch niektorých obchodných spoločností, okrem iného aj v Technických službách mesta Prešov. Hagyari toto uznesenie nepodpísal. V januári tohto roka jeho veto poslanci prelomili. Napriek tomu primátor personálne zmeny v technických službách neurobil, hoci ich akceptoval v ostatných mestských firmách.

Poslanci vtedy z postu člena predstavenstva za mesto Prešov v technických službách odvolali poslanca Stanislava Gregu (kandidoval za koalíciu KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, dnes je členom Poslaneckého klubu nezávislých poslancov), ktorého v tom čase vylúčili z pravicového klubu. Grega sa dostal do nemilosti koaličných partnerov preto, lebo svojim hlasovaním prispel k výmene na poste riaditeľa technických služieb, keď Andreu Marcinkovú vystriedal Hagyariho človek Jozef Višňovský. Richarda Hympána navrhli poslanci vymeniť preto, lebo nie je poslancom mestského zastupiteľstva a komunikáciu s ním označili za problematickú.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Grécku štrajkujú všetky médiá pre zrušenie verejnoprávnych
<< predchádzajúci článok
Pátrajú po dvoch mužoch, ktorí v Šali ukradli motorovú pílu