Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2011

Prezident podpísal zákon, ktorý rieši požiadavky lekárovPlaty lekárov v slovenských nemocniciach pôjdu hore, transformácia zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti je definitívne zrušená. Prezident SR Ivan Gašparovič totiž ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Platy lekárov v slovenských nemocniciach pôjdu hore, transformácia zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti je definitívne zrušená.


Prezident SR Ivan Gašparovič totiž podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši niektoré požiadavky vznesené Lekárskym odborovým združením (LOZ). Novelu pritom schválil parlament iba tento týždeň v stredu.

Lekárske mzdy podľa nej stúpnu k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. K júlu budúceho roka sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy.

Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013. Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v schválenom návrhu chýba. Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im navýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande.


Transformácia na akciovky zrušená

Novela zároveň ruší transformáciu zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. Pôvodne to pritom jej obsahom nebolo, poslanci však napokon v pléne schválili pozmeňujúci návrh exministra zdravotníctva Richarda Rašiho.

Novela taktiež rozširuje cez novelu Zákonníka práce okruh subjektov, na ktoré sa vzťahuje Zákonník práce, o zamestnancov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie.

Zároveň určuje, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, patrilo za prácu nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah práce nadčas, náhradné voľno.

Ak zamestnávateľ takéto náhradné voľno neposkytne, ďalšou možnosťou je dať zamestnancovi pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie v rozsahu práce nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah alebo náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.


Kríza v zdravotníctve uzavretá

V memorande sa pritom píše, že v prípade prekročenia zákonom stanovených nadčasov dostanú zdravotníci nielen pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie, ale zároveň súbežne s tým aj náhradu mzdy. Podpisom novely zákona by sa mala definitívne uzavrieť kríza v slovenskom zdravotníctve. Tá trvala od konca septembra, kedy viac ako 2 400 lekárov podalo výpovede. Neskôr polovica z nich výpovede stiahla.

Keďže odborári nepristúpili na riešenie ich požiadaviek navrhované vládou, tá sa na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti rozhodla vyhlásiť núdzový stav. Lekárom vo výpovedi tak mohli nariadiť pracovnú povinnosť. Napokon sa lekári a vláda dohodli a podpísali spoločné memorandum. Problémy však boli aj pri jeho prenesení do legislatívy. Odborári neboli spokojní, preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lekári zatiaľ štrajkovú pohotovosť nerušia (15. 12. 2011)
 Vláda podľa premiérky naplnila memorandum lekárov do bodky (14. 12. 2011)
 Poslanci rozhodli o platoch a zrušili transformáciu nemocníc (14. 12. 2011)
 Vláda chce zastaviť zmenu nemocníc oficiálne (14. 12. 2011)
 Minister Uhliarik mal využiť núdzový stav na tender (14. 12. 2011)
 Parlament rozhoduje o platoch lekárov (14. 12. 2011)
 Platy topoľčianskych lekárov sa zvýšia len minimálne (13. 12. 2011)
 Poslanci rozhodnú o sľubovaných platoch pre lekárov (13. 12. 2011)
 Platy lekárov možno neporastú tak, ako sľúbila vláda (12. 12. 2011)
 Núdzový stav vníma lekárka ako obmedzenie slobody (10. 12. 2011)nasledujúci článok >>
Carsten Knobel novým finančným riaditeľom Henkel
<< predchádzajúci článok
Rozpočet s väčším deficitom na budúci rok prezident podpísal

Prezident podpísal zákon, ktorý rieši požiadavky lekárov - diskusné fórum čitateľov