Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2011

Prímerie s Izraelom nie je posvätné, vraví premiérPredseda dočasnej egyptskej vlády Ajsám Šaraf vo štvrtok uviedol, že dohoda o prímerí medzi Káhirou a Izraelom spred viac ako 30 rokov "nie je posvätná". Vyjadril sa tak vo štvrtkovom ...Zdieľať
palestina KÁHIRA 16. septembra (WEBNOVINY) - Predseda dočasnej egyptskej vlády Ajsám Šaraf vo štvrtok uviedol, že dohoda o prímerí medzi Káhirou a Izraelom spred viac ako 30 rokov "nie je posvätná". Vyjadril sa tak vo štvrtkovom rozhovore pre tureckú televíziu v súvislosti s návštevou tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Káhire. Ako povedal, dohoda z Camp Davidu je "vždy otvorená na diskusiu alebo zmenu, ak je to v záujme regiónu a mieru, nie je to nič posvätné, čo sa nemôže meniť". Podľa jeho slov je však potrebné zamerať sa na "koreň problému a problémom na Blízkom východe je izraelská okupácia palestínskeho územia". Nadviazal tak na svojho tureckého partnera Erdogana, podľa ktorého si "Izrael v Stredomorí už nebude robiť, čo chce" a zmeniť to majú hliadkujúce turecké lode.

Napätie medzi Egyptom a Izraelom sa zvýšilo po tom, ako izraelské jednotky v auguste zabili na egyptskej hranici s Pásmom Gazy päť egyptských pohraničníkov. Obe krajiny dovtedy vzorne dodržiavali svojho druhu výnimočnú dohodu o prímerí z roku 1979. Tá je po februárovom zosadení dlhoročného egyptského prezidenta Husního Mubaraka vo vážnom ohrození. Egypt sa tak pridal k Turecku, ktorého vzťahy s Izraelom sú po minuloročnom zabitím deviatich Turkov pri Pásme Gazy na bode mrazu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezvestnú učiteľku z Levíc našli mŕtvu
<< predchádzajúci článok
Ruský veľvyslanec varoval Srbov pred EÚ a NATO

Prímerie s Izraelom nie je posvätné, vraví premiér - diskusné fórum čitateľov

Éj, éj - Izrael nebezpečne provokuje a USA ho v tom spovzdiali podporujú...17.9. 11:51:20