Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2006

Problém vízového režimu voči USA je politická otázkaOdstránenie vízovej povinnosti občanov Slovenskej republiky voči Spojeným štátom americkým je politický problém a nie technický, uviedol na dnešnom brífingu minister zahraničných vecí SR ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Odstránenie vízovej povinnosti občanov Slovenskej republiky voči Spojeným štátom americkým je politický problém a nie technický, uviedol na dnešnom brífingu minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš po rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Ako dodal, Američania v minulosti už siahli po politickom rozhodnutí. Na argumentáciu predstaviteľov Ministerstva zahraničných vecí USA, že po 11. septembri 2001 prevládajú bezpečnostné kritériá Kubiš reagoval, že si nevie predstaviť, ako by občania Slovenskej republiky mohli predstavovať pre USA nejaké bezpečnostné riziko. Vízový problém je podľa Kubiša výsostne politickou otázkou a podľa toho by sa k jej riešeniu malo aj pristupovať.

Na rokovaniach s ministerkou zahraničných vecí USA Condoleezzou Riceovou Slovensko amerických partnerov ubezpečilo, že slovenská ženijná jednotka v Iraku riadne dokončí rotáciu a v krajine zostane do konca februára budúceho roka, pripomenul Kubiš. Slovensko tým vyhovelo vyslovenej požiadavke Washingtonu, aby sa z Iraku nesťahovalo predčasne. S Riceovou Kubiš predebatoval aj možnosti ďalšej prítomnosti SR v Iraku po odchode ženijnej jednotky z Iraku. Na rokovaniach vo Washingtone Američanom prisľúbil, že možnosti ďalšieho pôsobenia SR v Iraku zakomponované do konkrétnych návrhov Slovensko prekonzultuje s americkou vládou a spojencami v NATO. Pravdepodobnou alternatívou, ako bude SR v Iraku ďalej pôsobiť, je ponuka inštruktáže a výcviku pri odmínovacích prácach, dodal Kubiš.

Minister Ján Kubiš a prezident Ivan Gašparovič na dnešnom rokovaní prebrali aj ďalšie aspekty pracovnej cesty ministra zahraničných vecí v USA a nedávnu prezidentovu účasť na summite hláv členských štátov V4 v Lánoch. Kubiš pripomenul, že nadišiel čas na plánovanie personálnych zmien na veľvyslaneckých postoch podľa pravidiel riadnej rotácie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spomienka na masaker 34 tisíc Židov v rokline Babí Jar
<< predchádzajúci článok
Predaj DVD nosičov za prvý polrok medziročne stagnoval

Problém vízového režimu voči USA je politická otázka - diskusné fórum čitateľov