Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2023

Progresívne Slovensko vyzýva Hegera, aby podporil žalobu Európskej komisie proti Orbánovmu anti-LGBT zákonuPodpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková vyzýva dočasne povereného ...Zdieľať
3j2a1925 676x451 25.3.2023 (SITA.sk) - Podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková vyzýva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati), aby sa Slovensko pridalo k žalobe Európskej komisie proti Maďarsku pred Súdnym dvorom EÚ o Orbánovom anti-LGBTI zákone.


Zákon zakazuje zobrazovanie LGBTI+ ľudí vo verejnom priestore pre osoby mladšie ako 18 rokov. K žalobe komisie sa už pripojilo Luxembursko, Belgicko, Rakúsko, Holandsko, Írsko, Dánsko, Malta, Portugalsko a Španielsko. Podľa hnutia sa pripojí aj Európsky parlament, hoci je to v jeho prípade skôr rarita. Informoval o tom riaditeľ komunikačného odboru Progresívneho Slovenska Radovan Choleva.

„V júni 2021 vyjadrilo až 19 členských štátov hlboké znepokojenie z prijatia maďarského anti-LGBT zákona, Slovensko medzi nimi chýbalo. Namiesto jasnej reakcie na toto porušenie ľudských práv sa u nás politici a političky aj naďalej predbiehajú vo výrokoch namierených proti LGBTI+ ľuďom, adorujú Orbána a dokonca sa pri predkladaní zákonov netaja tým, že sa ním inšpirujú. Pridaním sa k žalobe po boku Európskej komisie a našich EÚ partnerov má premiér Heger príležitosť ukázať, že Slovensko patrí na stranu demokracie a ľudských práv.” vyzýva Plaváková.

Členka predsedníctva a gestorka rodovej rovnosti Beata Jurík dodala, že ide o silné politické rozhodnutie či už zo strany európskych inštitúcií, alebo samotných členských štátov. „Je preto našou povinnosťou pridať sa k európskym partnerom a zároveň jasne odkázať Národnej rade SR, že zákony, ako je ten maďarský, nemajú u nás, tak ako v žiadnej krajine Európskej únie v 21. storočí, čo hľadať,” uzavrela Jurík.


Zdroj: SITA.sk - Progresívne Slovensko vyzýva Hegera, aby podporil žalobu Európskej komisie proti Orbánovmu anti-LGBT zákonu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viacerí politici si pripomenuli 35. výročie Sviečkovej manifestácie
<< predchádzajúci článok
Dankova SNS a Tomáš Taraba navrhujú zriadiť Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR