Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

08. februára 2011

Proti zrušeniu trate v Myjave spíšu petíciuProti zrušeniu trate medzi Vrbovcami a Myjavou plánujú spísať petíciu. V stredu 9. februára sa majú stretnúť členovia Petičného výboru proti rušeniu vlakov v obci Višňové. ...Zdieľať
zeleznica vlak Foto: SITA/Michal BurzaMYJAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Proti zrušeniu trate medzi Vrbovcami a Myjavou plánujú spísať petíciu. V stredu 9. februára sa majú stretnúť členovia Petičného výboru proti rušeniu vlakov v obci Višňové. Na stretnutí sa môže zúčastniť verejnosť i železničiari. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin, iniciatíva vzišla od starostu obce Jaroslava Baču. Ten už má petíciu pripravenú.


Starostovia a primátori miest a obcí, ktoré ležia na trati Vrbovce – Nové Mesto nad Váhom už spísali výzvu proti zrušeniu spoja. Zaslali ju generálnym riaditeľstvám železničných spoločností, ministerstvu dopravy i Trenčianskemu samosprávnemu kraju. V nej protestujú proti kroku železníc a vysvetľujú dôvody, prečo by malo zostať železničné spojenie zachované. "Dovoľujeme si Vás touto cestou požiadať o vážne prehodnotenie rozhodnutia o zrušení trate Myjava – Vrbovce a sme pripravení s Vami spolupracovať na prípadnom projekte racionalizácie regionálneho železničného spojenia, ktorý by sa uberal inou cestou, ako je rušenie tratí, ktoré už nikdy nikto do prevádzky nevráti," uvádza sa vo výzve. Spojenie je podľa podpísaných starostov a primátorov kľúčové pre niektoré obce i pre študentov, ktorí dochádzajú do Brna.

Zrušenie trate by malo mať podľa výzvy dopad i na životné prostredie a dopravu v regióne. "Mrzí nás, že v dobe, kedy so čoraz väčší dôraz kladie na ekológiu dopravy – a železnica patrí práve k tým najekologickejším spôsobom prepravy osôb a tovaru – idú naše železničné spoločnosti rušiť trate bez toho, aby sa zamysleli nad komplexnou reorganizáciou a racionalizáciou dopravy na regionálnych tratiach so zámerom prilákať do vlakov viac ľudí, respektíve zatraktívniť nákladnú železničnú dopravu, ktorá je schopná prepraviť oveľa väčšie množstvá nákladov ako kamióny".

Trať medzi Myjavou a Vrbovcami má aj historický význam. V prípade, že by ju zrušili, došlo by k prerušeniu priameho spojenia na medzinárodnej trati Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom. V minulosti bola strategickou dopravnou tepnou a má význam pre prihraničné regióny Slovenska i Južnej Moravy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poznáme víťazov súťaže Zdravá firma roka
<< predchádzajúci článok
IZRAEL: Rabín obhajujúci zabíjanie nežidov polícii uniká

Proti zrušeniu trate v Myjave spíšu petíciu - diskusné fórum čitateľov