Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2023

Putinovi sa nepáči správanie Lotyšska voči ruskej menšine. Budú čeliť rovnakému prasačiemu správaniu, vyhráža saRuský vodca Vladimir Putin povedal, že Lotyšsko bude čeliť následkom „v rámci vlastnej krajiny“ v dôsledku politiky Rigy voči ruskej menšine. Ako ...Zdieľať
vladimir putin 676x451 6.12.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin povedal, že Lotyšsko bude čeliť následkom „v rámci vlastnej krajiny“ v dôsledku politiky Rigy voči ruskej menšine.


Ako referuje web Kyiv Independent, Putinovo vyhlásenie prišlo v čase rastúceho napätia medzi Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Ruskom a diskusií o možnom budúcom konflikte medzi alianciou a Moskvou.

Falošná zámienka


Kremeľ navyše už predtým použil falošnú zámienku o „zlom zaobchádzaní s rusky hovoriacou menšinou" na spustenie svojej agresie voči Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Nemyslím si, že šťastie príde k tým, ktorí presadzujú takúto politiku. No, neviem, koľko ich je teraz, ale myslím, že v Lotyšsku bolo asi 40 % rusky hovoriacich ľudí," vyhlásil Putin.

Podľa údajov lotyšskej vlády z tohto roka patrí asi 23,7 % občanov z 1,8-miliónovej populácie k ruskej menšine. „Ak budú robiť takú politiku voči ľuďom, ktorí v tej krajine chceli žiť, pracovali tam, vytvorili niečo dobré pre tú krajinu a budú sa k nim správať takým prasačím spôsobom, tak oni sami budú čeliť rovnakému prasačiemu správaniu vo svojej vlastnej krajine," dodal Putin.

Listy ruským občanov


Lotyšský parlament v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu schválil minulý rok novelu zákona, ktorá sprísňuje pravidlá pobytu pre ruských občanov. Od Rusov žijúcich v Lotyšsku sa teraz vyžaduje, aby požiadali o trvalý pobyt a zložili skúšku z lotyšského jazyka na základnej úrovni.

Lotyšské úrady nedávno poslali listy viac ako trom tisíckam ruských občanov, v ktorých im oznámili, že budú musieť opustiť Lotyšsko, keďže sa neprihlásili na pobyt a neabsolvovali jazykový test.


Pobaltská krajina, ktorá žila veľkú časť 20. storočia pod sovietskou nadvládou, v ostatnom čase zintenzívnila aj politiku desovietizácie a derusifikácie verejnej sféry. Zákon prijatý v septembri má za cieľ do roku 2025 postupne vyradiť ruštinu ako vyučovací jazyk na školách. Rusko označilo takúto politiku v Lotyšsku a ďalších pobaltských krajinách za „rusofóbiu“.

Vyšetrovanie litovskej verejnoprávnej televízie LRT z mája tohto roka odhalilo plány Moskvy ovplyvňovať pobaltské štáty pomocou miestnych proruských organizácií a ruských etnických menšín.


Zdroj: SITA.sk - Putinovi sa nepáči správanie Lotyšska voči ruskej menšine. Budú čeliť rovnakému prasačiemu správaniu, vyhráža sa © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora, ale má podmienku
<< predchádzajúci článok
Ruské deti sa „učia vlastenectvu“ aj streľbou na podobizne Zelenského, Bidena a Stoltenberga (video)