Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. mája 2011

RADIČOVÁ: Poslanci by gen. prokurátora volili radšej verejnePoslanci majú problém stotožniť sa s rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol, že si musia zopakovať tajnú voľbu ...Zdieľať
generalna prokuratura Budova Generálnej prokuratúry SR v Bratislave.Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) - Poslanci majú problém stotožniť sa s rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol, že si musia zopakovať tajnú voľbu generálneho prokurátora. Po dnešnom stretnutí koaličných lídrov to vyhlásila premiérka Iveta Radičová. „Poslanci sú presvedčení, že to má byť spôsob verejnej voľby a musia rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu SR,“ povedala premiérka.


Poslanci si podľa Radičovej myslia, že rozumné riešenie je verejná voľba. „Veď za ňu hlasovali. Ústavný súd vrátil, že má byť tajná voľba, tak majú taký vnútorný problém medzi týmito dvoma riešeniami,“ dodala. Koaliční lídri sa však zhodli, že platí dohoda z minulotýždňovej Koaličnej rady, že voľba bude tajná a bez kontrolných mechanizmov.

“Potvrdzujem odhodlanosť nielen rešpektovať nález Ústavného súdu SR, ale aj vykonať tajnú voľbu. Je to zodpovednosť samozrejme predovšetkým poslancov a poslaneckých klubov. Neboli urobené žiadne iné kroky alebo dohody,” povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Predseda SaS Richard Sulík pripustil, že nový generálny prokurátor by mohol vzísť až z verejnej voľby, ktorá by nasledovala v prípade, že by poslanci budúci týždeň v tajnej voľbe nového šéfa prokuratúry nezvolili. „Chceme zvoliť pána doktora Čentéša. Teraz bude tajná voľba a uvidíme ako dopadne, a keď skončí a nemal by byť zvolený generálny prokurátor, tak vyhlásim ďalšiu voľbu s ďalšími kandidátmi,“ povedal. To, ako to celé dopadne, je podľa neho v rukách poslancov.

Zámer koalície dotiahnuť zmenu tajnej voľby na verejnú do úspešného konca potvrdil aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár. “Sú určité debaty o tom, že to musíme dokončiť, to hlasovanie o zákone, ktorý nám zabezpečí verejnú voľbu, ale jednoznačne musíme vykonať aj tajnú voľbu, tak ako nám to Ústavný súd SR nariadil,” povedal.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kubánci budú môcť po 50 rokoch cestovať do zahraničia
<< predchádzajúci článok
.týždeň získal 10 cien na The Best of Photojournalism 2011