Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Rajský plyn zneužívajú ako drogu, Holanďania zvažujú zákaz predajaHolandské úrady sa zaoberajú možnosťou zakázať predaj oxidu dusného, známeho aj ako rajský plyn, keďže v Holandsku rastie počet ľudí, ktorí ho využívajú ako tzv. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Amsterdam 12. augusta (TASR) - Holandské úrady sa zaoberajú možnosťou zakázať predaj oxidu dusného, známeho aj ako rajský plyn, keďže v Holandsku rastie počet ľudí, ktorí ho využívajú ako tzv. párty drogu.


Vzhľadom na zdravotné riziká a čoraz väčšie problémy v strediskách zábavy požadujú takéto opatrenie už viaceré mestá, medzi nimi aj Amsterdam či Utrecht, informovala v pondelok agentúra DPA.

Rajský plyn je možné vdychovať z bombičiek na prípravu šľahačky alebo plnenie balónikov, pričom spôsobuje krátkodobú intoxikáciu.

Podľa údajov príslušného informačného centra v Utrechte počet otráv oxidom dusným v Holandsku za posledné roky prudko vzrástol. V prvej polovici roka 2019 bolo hlásených 67 prípadov poškodenia zdravia týmto plynom, zatiaľ čo v roku 2015 ich bolo 13.

Možnosť zákazu predaja oxidu dusného má teraz posúdiť holandské ministerstvo zdravotníctva.

Podľa správy informačného centra stále viac Holanďanov užíva dlhodobo veľké množstvo rajského plynu - približne 50 bombičiek denne. To môže viesť k vážnym poruchám nervového systému.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rekonštrukciu bazéna na ZŠ A. Dubčeka majú dokončiť do konca prázdnin
<< predchádzajúci článok
Čína stiahla zamestnancov Cathay Pacific, akcie sú na 10-ročnom minime

Rajský plyn zneužívajú ako drogu, Holanďania zvažujú zákaz predaja - diskusné fórum čitateľov