Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2006

Raketoplán Discovery sa spojil s ISSRaketoplán Discovery sa vo štvrtok spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) a život astronautov sa tak priblížil k normálu, ktorý pred troma rokmi narušila havária raketoplánu Columbia. Posádka ...Zdieľať

HOUSTON 7. júla (WEBNOVINY) - Raketoplán Discovery sa vo štvrtok spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) a život astronautov sa tak priblížil k normálu, ktorý pred troma rokmi narušila havária raketoplánu Columbia. Posádka ISS má opäť troch člnov, keď ju na najbližších 6 mesiacov doplnil nemecký astronaut Thomas Reiter. Doplní tak Pavla Vinogradova a Jeffreyho Williamsa.

Podľa doterajších zistení NASA raketoplán nemá väčšie problémy s tepelným štítom. Vyplýva to z analýzy 352 digitálnych záberov, ktorú NASA zverejnila vo štvrtok večer. Podľa manažéra programu raketoplánov Johna Shannona je to" niečo ako prekvapenie, ale veľmi príjemné prekvapenie." Aj pri poslednom štarte sa zo zásobníkov oddelili kusy izolačnej peny, podľa doterajších zistení však nespôsobili na tepelnom štíte raketoplánu žiadne škody. Najväčší kus mal podľa Shannona 30 krát 35 centimetrov pri hrúbke asi 2 a pol centimetra. Izolačná pena však nenarazila do raketoplánu v kritických okamihoch, keď pre vysokú rýchlosť mohla spôsobiť vážnejšie škody. V prípade problémov s tepelným štítom Discovery NASA mala náhradné riešenie. Astronautov mal koncom augusta priviezť späť na zem raketoplán Atlantis.

Posádka Discovery má počas svoje 12 dennej misie naplánované najmenej dve vesmírne vychádzky. Astronauti Piers Sellers a Michael Fossum sa na prvú vydajú už v sobotu ráno. Raketoplán Discovery zanechá na ISS 12 ton prístrojov a zásob.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri bojoch v Bagdade zahynulo jedenásť povstalcov
<< predchádzajúci článok
Bush oslávil šesťdesiatku

Raketoplán Discovery sa spojil s ISS - diskusné fórum čitateľov