Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2007

Rokovať bude o výsluhových dôchodkoch i obnovení súdovMinister vnútra Robert Kaliňák predloží na dnešné rokovanie vlády návrh zákona o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov aj napriek nesúhlasu ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Minister vnútra Robert Kaliňák predloží na dnešné rokovanie vlády návrh zákona o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov aj napriek nesúhlasu ministerstva financií a rezortu obrany. Účelom zvyšovania výsluhových a invalidných výsluhových dôchodkov, vdovských, vdoveckých a sirotských výsluhových dôchodkov pre vojakov a policajtov je postupné znižovanie rozdielu medzi výškou dávok výsluhového zabezpečenia, ktoré sú priznané podľa zákona č.328/2002 a výškou rovnakých dávok priznaných pred jeho účinnosťou. Ministerstvo financií argumentuje tým, že celkový ročný vplyv predloženého návrhu na rozpočet verejnej správy je 127 mil. korún. Minister financií Ján Počiatek po zohľadnení vývoja a výšky dosahovaných priemerných dôchodkov v silových rezortoch zásadne nesúhlasí s navrhovaným zvýšením výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov. Navrhovaná valorizácia spôsobí tlak na zvýšenie výdavkov na osobitných účtoch silových rezortov a následne v prípadoch deficitného hospodárenia týchto účtov aj na štátny rozpočet. Počiatek upozorňuje, že súčasná úroveň výsluhových dôchodkov je jednoznačne nad priemernou úrovňou dôchodkov zo všeobecného systému sociálneho poistenia.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin predloží na rokovanie vlády novelu zákona o sídlach a obvodoch súdov, ktorou sa má obnoviť sedem okresných súdov. Harabin novelu predkladá aj napriek zásadným pripomienkam ministerstva financií a Generálnej prokuratúry SR (GP SR). Rezort financií s novelou nesúhlasí, pretože navrhované výdavky na roky 2008 až 2010 nie sú zabezpečené v rámci schválených limitov kapitoly Ministerstva spravodlivosti SR. Z pohľadu Generálnej prokuratúry SR nie je nevyhnutné znovuzriadenie okresných súdov v Piešťanoch, Skalici a Námestove. GP SR zároveň upozorňuje, že je povinná v sídle a územnom obvode príslušného súdu zriadiť prokuratúru. Minister Harabin považuje obnovenie súdov za jeden z krokov k zrýchleniu súdneho konania. Navrhuje obnoviť činnosť okresných súdov, ktoré boli s účinnosťou od 1. januára 2005 v rámci optimalizácie súdnej sústavy zlúčené s inými okresnými súdmi. Ide o Okresný súd (OS) Malacky, Pezinok, Piešťany, Skalica, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Námestovo. Fungovať by mali od 1. januára 2008.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Búrky zabili v Poľsku najmenej troch ľudí
<< predchádzajúci článok
Parlament jednohlasne schválil Chávezove ústavné reformy

Rokovať bude o výsluhových dôchodkoch i obnovení súdov - diskusné fórum čitateľov