Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. septembra 2014

Rozhovor: Čas má v divadle, ale aj v živote mnoho podôb„Po prvýkrát, ako "umelec", som ho riešil v básnických pokusoch v puberte“: hovorí režisér Robo HorňákZdieľať
Robo Horňák

 
Ak má človek chuť zabehnúť si niekam do neznáma a spoznať aj inotaje umenia a toho nášho, ľudského sveta a myslenia, blíži sa úvod sezóny v Divadelnom klube 10x10 v divadle Ticho a spol. Tvorcovia si pripravili autorskú inscenáciu z dielne Viki a Miloša Janouškových – Zaplavenie. Tak, ako predchádzajúce dielo Déjà vu z dielne týchto autorov a režiséra Roba Horňáka, aj Zaplavenie zavedie diváka do tajov ľudskej duše, abstrakcií myslenia, hypotéz bytia, no najmä k poznaniu toho krásna v nás. Skúšobné obdobie sa v „Tichu“ začalo už v auguste, inscenácia sa kryštalizuje a tvorcovia, ako aj spomínaný režisér Robo Horňák už má čo povedať k inscenácii, ktorá bude mať premiéru onedlho, presnejšie 4. októbra v Divadelnom klube 10x10.

Feéria pre hercov a čas...Určite ste nad plynutím času ako umelec uvažovali už neraz, kedy po prvýkrát? S čím sa vám jeho tok spája v živote, kedy najmä si ho uvedomujete?
 
Po prvýkrát, ako "umelec", som čas riešil v básnických pokusoch v puberte (chcel som ho zastaviť, vrátiť, preskočiť...) a riešim ho do dnes...No, už "len" ako človek. Klasické rodinné, pracovné, spoločenské, politické udalosti mi pripomínajú ako starnem. Lineárne vnímanie času je tým najprirodzenejším. Pred rokom som začal učiť na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Najprv to bol pre mňa šok. Tí skutoční mladí ľudia stáli na druhej strane ako ja, vyučujúci. Dnes som nadšený z toho, že som od nich starší - profesne skúsenejší. Môžem s nimi spoločne hľadať a nachádzať staronové pravidlá tvorby, poučky, kreativitu, myšlienkové svety. Vďaka zostarnutiu som mohol začať učiť a vďaka učeniu mladnem.

 Viki Janoušková so svojim manželom Milošom Janouškom stavia pred režiséra ako autorka a dramaturgička zároveň neraz veľmi náročné obrazy vo svojich textoch. Ako dlho ich musíte spracovávať, aby dostali konkrétnu podobu na javisku?

Veľmi dlho....minimálne do premiéry :)

 Veľa ráz som si však všimla, že ste obaja zohratý tím, ktorý do "malej čiernej krabice", akou Divadelný klub 10x10 je, vnesiete doslova zreteľný svet predstáv tak pre umelca, ako aj diváka. Konkretizujete ich doslova moderným jazykom, čo je skutočne výzva...

Ďakujem...Som rád, že naše predstavy, obrazy, myšlienky, istý "netradičný" prístup, sny a fantázie zhmotňujeme do divadelného jazyka, ktorý je špecifický...Možno aj moderný. No dúfam, že nie samoúčelný. Čím som starší sa samoúčelnosti bojím viac a viac ....A to nie len v divadelnom svete :)

 V akom svete sa teda odohrá Zaplavenie? V tom minulom, alebo v tom z budúcnosti?

V minulom, budúcom aj súčasnom. V priebehu predstavenia sa diváci presunú v čase o niekoľko storočí dozadu aj dopredu a dostanú sa na miesta vzdialené od seba aj tisíce kilometrov. Stretnú sa s postavami, ktoré reálne ešte nevideli, ocitnú sa v situáciách, ktoré z histórie poznajú a v tých, ktoré ešte len môžu prísť.  
 
Hry sú postavené na myslení, myšlienkach, kontextoch, paradoxoch, no najmä na abstrakcii. Aj Zaplavenie..

Zaplavenie je prirodzeným pokračovaním predchádzajúcich autorských inscenácií Ticha a spol. Mám rád, ak sa divák môže na predstavení smiať, vnímať divadelno, zažiť mrazenie a rozmýšľať :)
Náročný myšlienkový a príbehový textový pôdorys hry sa snažíme "zhmotňovať" hravou a audiovizuálne zaujímavou formou. Tento raz sa k nášmu "domácemu" scénografovi Jakubovi Branickému pridali výtvarníci Marek Mati a Alžbeta Halušková, ktorí tvorili videoprojekcie. Na pohybovej spolupráci sa podieľala Michaela Motlochová. Nových členov tímu dopĺňa autor hudby Marek Suchoža, absolvent Cirkevného konzervatória, ktorému inštrumentálne dopomáhali Martin Sobôtka a Valér Juščák.                         

Akou cestou sa k vám dostávajú reakcie a spätná väzba od diváka?

Väčšinou osobne, a to je fantastické. V komornom divadelnom priestore aj po predstavení môžu pokračovať osobné stretnutia medzi tvorcami a divákmi. Tí diváci, ktorí sa ponáhľajú domov, nám nechávajú odkazy a názory v našej "divadelnej kronike". A najväčšiu radosť mám, ak k nám prichádzajú noví diváci na "osobné odporúčanie" svojich priateľov, ktorí už videli, resp. zažili naše predstavenie. Vďakabohu, máme aj veľa pozitívnych reakcií z odborných kruhov. Samozrejme, že fungujeme aj na "sieti" a veľmi si vážime každý "lajk a koment" Už dnes máme napríklad skvelé odozvy na našu predpremiérovú kampaň.

Divadelný klub 10x10 - čítačka

Hru začínate skúšať, máte v tomto čase aj také šteklenie v žalúdku a obavy, či to vyjde? Alebo už je všetko v hlave vymyslené?

Je veľa vecí, ktoré si režisér môže či musí pripraviť. Divadlo je však pre mňa hlavne o kolektívnej tvorbe a hľadaní. Stretnutie tvorivých osobností, ktoré chcú hľadať, konfrontovať svoje myšlienky s ostatnými a zhmotňovať ich do novej kvality, ľudsky aj profesne sa posúvať. Aj preto si nesmierne vážim ľudí - hercov ako Janka Lieskovská, Paľo Plevčík, Ivan Martinka a Michal Jánoš, ktorí sa podujali na túto, v našich končinách dosť netradičnú, cestu. 
Ak chcete vedieť ako toto spoločné hľadanie dopadne, príďte sa pozrieť!
 
Zaplavenie
 
ZaplavenieMiloš Janoušek, Viki Janoušková
Kam sa dnes hýbu hodnoty? – Ako sa cíti človek, ktorý má chuť byť konštruktívny? – Má každý človek svoju životnú tému? – Čo znamená pre nás čas? – Má vôbec zmysel na tieto témy hrať divadlo? – Vieme si zo seba popri tom všetkom vystreliť?
 
 Tieto a mnohé iné nám behalo po hlave pri príprave našej grotesknej feérie a budeme radi, ak sa Vám zachce vstúpiť do našich kruhov, prísť si z nás a zo seba vystreliť i hľadať ďalšie a ďalšie otázky… lebo ako sa hovorí v jednej obľúbenej knihe: „Vieš odpoveď? Ak nevieš odpoveď, tak nedávaj otázku!“…
 
Hrajú: Jana Lieskovská, Pavol Plevčík, Ivan Martinka, Michal Jánoš
Dramaturgia: Viki Janoušková
Scéna a kostýmy: Jakub Branický
Animácia: Alžbeta Halušková, Marek Mati
Autor hudby: Marek Suchoža
Hudba: Valér Juščák (trúbka), Martin Sobôtka (vibrafón)
Pohybová spolupráca: Michaela Motlochová
PR a marketing: Adriána Majka
Produkcia: Simona Babjaková
Réžia: Róbert Horňák
 

Premiéra: 4.10. 2014 o 19.00
Predpremiéra: 3.10. 2014
Prvé reprízy - 15.10. a 17.10. o 19:00

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pozor, dobrý pes! (20. 6. 2014)
 Rozhovor: Prekonať seba samého aj napriek znevýhodneniu nie je nemožné (15. 5. 2014)
 Rozhovor: Divadlo Astorka zajtra na Novej dráme s Kométou (13. 5. 2014)
 Rozhovor: Generácia MY predkladá problém závislosti, no aj vieru v to, že sa dá aj inak (7. 5. 2014)
 Rozhovor: Niekedy stačí vhodný spôsob, kľúčová téma a umenie sa stáva účinným... (28. 3. 2014)
 Rozhovor: Festival českého divadla v Štúdiu L+S navštívilo 1600 divákov (23. 11. 2013)
 Rozhovor: Šancu tu dostávajú nielen skupiny, ale aj jednotlivci (6. 11. 2013)
 Rozhovor: Nielen história, ale najmä súčasnosť patrí českému divadlu v Štúdiu L+S (2. 11. 2013)
 Rozhovor: Adrienu Bartošovú determinuje kvalitná hudba s výpovednou hodnotou (27. 10. 2013)
 Rozhovor: Čarovný svet Alfréda Swana poézia obohacuje vo veľkej miere (25. 10. 2013)nasledujúci článok >>
Video: V okolí jazera Izra pri Košiciach sa zjavil anjel
<< predchádzajúci článok
Divadelnú Nitru otvorí medzinárodne uznávaný komediant