Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

Rusko má o dve časové pásma menejRusko má od nedele o dve časové pásma menej. Podľa vlády bolo cieľom zníženia celkovo 11 časových pásiem na 9 zlepšiť ekonomickú situáciu v jednotlivých ...Zdieľať
Dmitrij Medvedev

Foto: SITA/AP
RUSKO 28. marca (WEBNOVINY) - Rusko má od nedele o dve časové pásma menej. Podľa vlády bolo cieľom zníženia celkovo 11 časových pásiem na 9 zlepšiť ekonomickú situáciu v jednotlivých ruských regiónoch. Opatrenie presadzoval ruský prezident Dmitrij Medvedev. Podľa neho sa tak zjednoduší obchodovanie. Odvolával sa napríklad na jedno časové pásmo v Číne alebo tri v Spojených štátoch.

Po novom na moskovský čas prejdú Udmurtská republika a Samarská oblasť. Najvýchodnejšie ruské regióny Čukotka, Kamčatka a Magadanská oblasť sa tiež zjednotili do jednotného magadanského času. Novinka sa týka celkovo 83 regiónov. Staré rozdelenie Ruska na 11 časových pásiem pochádza z roku 1919, bývalý Sovietsky zväz chcel takto ušetriť na výdavkoch na elektrickú energiu.

Medvedev sa pohráva aj s otázkou nadobro zrušiť letný čas. Z tohto dôvodu vyzval odborníkov, aby vypracovali analýzy o tom, či je ho treba zachovať alebo nie. Prezident osobne je za zrušenie letného času, ktorý v Sovietskom zväze zaviedli v roku 1981. Jeho návrh je v parlamente.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od štvrtka majú školáci veľkonočné prázdniny
<< predchádzajúci článok
AFGANISTAN: Pri útokoch zahynulo šesť civilistov

Rusko má o dve časové pásma menej - diskusné fórum čitateľov