Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2007

Rusko stiahlo z Gruzínska všetkých vojakovRusko stiahlo všetkých svojich vojakov z Gruzínska, kde pôsobili od rozpadu Sovietskeho zväzu. Pre tlačovú agentúru ITAR-TASS to vo štvrtok uviedol veliteľ ruských pozemných síl Alexej Maslov. ...Zdieľať

MOSKVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Rusko stiahlo všetkých svojich vojakov z Gruzínska, kde pôsobili od rozpadu Sovietskeho zväzu. Pre tlačovú agentúru ITAR-TASS to vo štvrtok uviedol veliteľ ruských pozemných síl Alexej Maslov. Prítomnosť ruských vojakov na území Gruzínska bola dlhodobým zdrojom sporov medzi Tbilisi a Moskvou. Podľa generála Maslova však v gruzínskych separatistických regiónoch Abcházsko a Južné Osetsko zostávajú príslušníci ruských mierových síl.

"V Gruzínsku už nie sú žiadni ruskí vojaci, zostávajú iba mierotvorcovia... v Abcházsku a príslušníci kombinovaných síl v Južnom Osetsku s účasťou Gruzínska," povedal Maslov pre ITAR-TASS. Gruzínske ministerstvo obrany sa nepodarilo kontaktovať. Odštiepenecké územia Abcházsko a Južné Osetsko sú od konca vojen v 90. rokoch mimo kontroly Gruzínska. Gruzínski lídri tvrdia, že ruskí vojaci v oboch regiónoch podporujú separatistov a ich pokračujúca prítomnosť bude pravdepodobne naďalej predmetom ostrého sporu medzi Tbilisi a Moskvou.

Tlačová agentúra RIA-Novosti citovala Maslovovho spolupracovníka, plukovníka Igora Konašenkova, podľa ktorého posledný konvoj s vojakmi a zariadením z gruzínskeho Batumi prešiel cez hranicu s Arménskom krátko po polnoci moskovského času (streda 21:00 SEČ). Dodal, že vojakov presunú na základňu v severoarménskom meste Gyumri.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo vo vysokohorskom teréne
<< predchádzajúci článok
Americká snemovňa schválila návrh o financovaní vojny v Iraku