Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2007

Americká snemovňa schválila návrh o financovaní vojny v IrakuDemokratom v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu sa počas stredajšej noci podarilo presadiť zákon o vyčlenení 50 miliárd dolárov pre vojnu v Iraku, ktorý predpokladá začiatok sťahovania ...Zdieľať

WASHINGTON 15. novembra (WEBNOVINY) - Demokratom v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu sa počas stredajšej noci podarilo presadiť zákon o vyčlenení 50 miliárd dolárov pre vojnu v Iraku, ktorý predpokladá začiatok sťahovania vojakov v nasledujúcich týždňoch s cieľom ukončiť bojové operácie do decembra 2008. Návrh, ktorý je symbolickým úderom pre prezidenta Georgea W. Busha, komora schválila v pomere 218 ku 203, je však nepravdepodobné, že prejde aj Senátom a nakoniec prekoná Bushovo veto. Prezident už síce začal obmedzovať počet vojakov v Iraku, no odmieta, aby Kongres určoval časový plán.

"Faktom je, že už viac neudržíme pôsobenie armády v Iraku," uviedla predsedníčka Snemovne reprezentantov, demokratka Nancy Pelosiová. Biely dom varoval, že zákon bude vetovať, zatiaľ čo republikáni prisľúbili podporu prezidentovi. "Okrem zasahovania do ústavnej právomoci prezidenta ako najvyššieho veliteľa by návrh dával mandát na unáhlené stiahnutie vojakov, čo by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť, že americkí vojaci sa budú musieť jedného dňa vrátiť do Iraku, aby čelili ešte nebezpečnejšiemu nepriateľovi," uvádza sa vo vyhlásení Bushovej vlády. Schválené prostriedky predstavujú asi štvrtinu zo 196 miliárd dolárov, ktoré Bush požadoval pre bojové operácie v rozpočtovom roku 2008 so začiatkom 1. októbra.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko stiahlo z Gruzínska všetkých vojakov
<< predchádzajúci článok
Prokuratúra vyšetruje poľského ministra zahraničných vecí