Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

Rusko varovalo pred konaním, ktoré brzdí mierový proces v SýriiNa archívnej snímke prezident Vladimir Putin (vpravo) a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.Zdieľať
Na archívnej snímke prezident Vladimir Putin (vpravo) a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Foto: TASR/AP
Moskva 9. októbra (TASR) - Bezpečnostná rada Ruskej federácie (SBRF) v utorok po rozhovore s prezidentom Vladimirom Putinom oznámila, že je dôležité vyhnúť sa spomaleniu mierového procesu v Sýrii. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.


Bezpečnostná rada podľa Peskova hovorila o vytvorení ústavného výboru v krajine a poznamenala, že v tomto štádiu by sa všetky strany mali vyhýbať akémukoľvek konaniu, ktoré môže brzdiť mierový proces v Sýrii.

Peskov už skôr v utorok povedal, že Rusko veľmi pozorne sleduje vývoj situácie a nebolo informované o stiahnutí sa Spojených štátov z tejto oblasti. Možný odchod USA spôsobuje obavy z útokov Turecka proti kurdským jednotkám.

"Stále nevieme, ktoré jednotky sa sťahujú, v akom množstve a či sa vôbec stiahnu," povedal Peskov.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu proti Kurdom. Toto rozhodnutie vyvolalo v USA ostrú kritiku. Washington sa totiž podľa odporcov tohto kroku odvracia od Kurdov, ktorí priniesli v Sýrii veľké obete v bojoch proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severe Sýrie po tom, ako dostal "zelenú" od prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.

Rusko je hlavným spojencom sýrskej vlády a od roku 2015 sa zúčastňuje na bojoch v Sýrii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Ekvádore naďalej protestujú proti zrušeniu dotácií na pohonné hmoty
<< predchádzajúci článok
USAID podpísala s venezuelskou opozíciou dohodu o finančnej pomoci

Rusko varovalo pred konaním, ktoré brzdí mierový proces v Sýrii - diskusné fórum čitateľov