Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2006

Ruský návrh obohacovať urán je podľa Iránu nedostatočný"Ruský ...Zdieľať

TEHERÁN 27. januára (WN/SITA/AFP) - Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Alí Laridžání označil ponuku obohacovať urán na území Ruska za nedostatočnú. V piatok o tom informovala iránska tlačová agentúra IRNA.

"Ruský návrh nie je dostatočný pre iránske jadrové energetické potreby, povedal Laridžání novinárom na stretnutí v Teheráne po jeho návrate z Číny s tým, že "nemožno povedať, že ide o zlý návrh."

Irán ešte v stredu vyhlásil, že "náš pohľad na ruskú ponuku je pozitívny a snažíme sa zblížiť pozície obidvoch strán." Toto riešenie podporovala aj Čína a tiež britský minister zahraničných vecí Jack Straw. Ten v stredu otvorene hovoril, že ak sa Irán nevzdá svojho jadrového plánu, nevyhne sa predostretiu otázky pred Bezpečnostnou radou. V nej však majú právo veta aj Čína a Rusko, ktoré sa k prípadným sankciám voči Iránu nestavajú veľmi pozitívne.

Západ, ktorý podozrieva Irán, že zakrýva svoj zámer vyrábať jadrové zbrane, požaduje, aby Teherán upustil od jadrového výskumu zahŕňajúceho testovanie a vývoj centrifúg na obohacovanie uránu. Irán tvrdí, že tento výskum obnovený v januári po dvojročnom zmrazení sa odlišuje od klasického obohacovania uránu v priemyselnom rozsahu na mierové účely a trvá na tom, že je zameraný iba na oblasť výroby jadrovej energie.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešetrovanie brutálneho šikanovania v ruskej armáde
<< predchádzajúci článok
Riceová sa stretla so synom zavraždeného libanonského premiéra

Ruský návrh obohacovať urán je podľa Iránu nedostatočný - diskusné fórum čitateľov