Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2007

S Austrian Airlines bude už vyjednávať minister financiíKompetencie vyjednávať za štát vo veci sporu so spoločnosťou Austrian Airlines (AUA), ktorá je majoritným akcionárom Slovenských aerolínií (SA), presunula vláda z rezortu dopravy na ministerstvo ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) - Kompetencie vyjednávať za štát vo veci sporu so spoločnosťou Austrian Airlines (AUA), ktorá je majoritným akcionárom Slovenských aerolínií (SA), presunula vláda z rezortu dopravy na ministerstvo financií. "Podľa môjho názoru je to dnes už finančný problém a nie problém dopravný," povedal po stredajšom rokovaní kabinetu minister dopravy Ľubomír Vážny s tým, že ďalej bude v tejto veci rokovať minister financií Ján Počiatek. Ten o svojom postupe zatiaľ nechcel hovoriť. Ako uviedol, pod jeho vedením sa znovu začali rokovania s AUA a preto nechce v súčasnosti predbiehať. Rovnako nechcel uviesť, či vláda nakoniec pristúpi na odškodnenie rakúskeho dopravcu. "Počkajme ešte chvíľočku, kým celú kauzu zrekonštruujeme, aby bolo zrejmé, kde, kto, kedy a v akom rozsahu pochybil," povedal Počiatek.

SA koncom januára zrušili svoje pravidelné lety do Bruselu a do Moskvy. Spoločnosť AUA stiahla totiž z ich prevádzky dve lietadlá. Obmedzenie prevádzky SA Rakúšania zdôvodnili tým, že vláda SR nevyrovnala skryté záväzky spoločnosti a AUA preto nevidí perspektívu pre ďalšiu reštrukturalizáciu slovenskej spoločnosti. Vláda svoj postoj zdôvodnila tým, že požiadala o vyjadrenie Európsku komisiu, či by vyrovnanie záväzkov SA vo výške 171 mil. Sk nevnímala ako nepovolenú štátnu pomoc, za ktorú by potom mohla Slovensko sankcionovať. AUA získala zhruba 62-percentný podiel v SA pred dvoma rokmi, pričom požadovala podpísanie dohody o vyrovnaní záväzku SR do konca minulého roka.

Samotné Slovenské aerolínie požiadali minulý piatok o vyhlásenie konkurzu na seba. Spis so žiadosťou už má Okresný súd Bratislava k dispozícii. Súd rozhodne najneskôr do pätnástich pracovných dní od podania žiadosti o tom, či sa začne konkurzné konanie voči leteckej spoločnosti. Pre agentúru SITA to v utorok potvrdila vyššia súdna úradníčka na spomínanom súde Lucia Mikušková. V ďalšej päťdňovej lehote potom súd rozhodne, či bude vyhlásený konkurz na spoločnosť a zároveň určený predbežný správca konkurznej podstaty. Súd môže rozhodnúť aj skôr ako v stanovenej lehote.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Správu o prepúšťaní štátnych úradníkov budú musieť prerobiť
<< predchádzajúci článok
Fico vystúpi proti nemeckému návrhu o obnoviteľných energiách