Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2006

Salman Rushdie vyzýva islamský svet k zmieru so ZápadomBritský spisovateľ indického pôvodu a autor kontroverznej knihy Satanské verše Salman Rushdie apeluje na islamský svet, aby sa bez zbytočných obštrukcií zmieril so Západom. Rushdie žije už roky ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Britský spisovateľ indického pôvodu a autor kontroverznej knihy Satanské verše Salman Rushdie apeluje na islamský svet, aby sa bez zbytočných obštrukcií zmieril so Západom. Rushdie žije už roky v ústraní pre výzvu popredného islamského politického lídra Chomejního z roku 1989, ktorý ho za vydanie tejto knihy, rovnako ako všetkých zainteresovaných, odsúdil na smrť.

Autor Satanských veršov vyzval oba "svety" na zmier pri príležitosti príhovoru pápeža Benedikta XIV., ktorý citoval protiislamské výroky stredovekého panovníka a ktoré následne vyvolali vášne v islamskom svete. "Západ musí ísť ďalej svojou cestou", tvrdí Rushdie v rozhovore pre poľské noviny Gazeta Wyborcza. Na otázku ako by mala západná spoločnosť reagovať na hnev moslimov pre pápežove nedávne výroky a karikatúry proroka Muhammada odpovedal, že "problém je na druhej strane. Moslimský svet musí akceptovať Západ bez zbytočných vášní a vyplakávania."

Irán sa v roku 1998 dištancoval od rozsudku smrti za štvrtý Rushdieho román Satanské verše, ktoré po prvýkrát vyšli v okru 1988 a islamský svet ich prudko odsúdil ako bezbožné a rúhačské. India, ako prvá z krajín, zaradila knihu na zoznam zakázaných kníh a vo februári 1989 v iránskom rádiu odsúdil Rushieho na smrť vodca iránskej islamskej revolúcie Ajatolláh Chomejní.

SITA/Reuters/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Energetický nápoj Cocaine je náhradou za skutočný kokaín
<< predchádzajúci článok
USA umožní opravu iránskeho leteckého parku v tretej krajine

Salman Rushdie vyzýva islamský svet k zmieru so Západom - diskusné fórum čitateľov