Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2006

Samovražední útočníci zabili v Bagdade najmenej 69 ľudíNajmenej 69 ľudí zahynulo a 130 utrpelo zranenia pri troch samovražedných útokoch pred šiitskou mešitou v Bagdade. Informovali o tom bezpečnostné zdroje, podľa ktorých v čase explózií veriaci ...Zdieľať

BAGDAD 7. apríla (WN/SITA/AFP/AP) - Najmenej 69 ľudí zahynulo a 130 utrpelo zranenia pri troch samovražedných útokoch pred šiitskou mešitou v Bagdade. Informovali o tom bezpečnostné zdroje, podľa ktorých v čase explózií veriaci odchádzali z piatkových modlitieb. Útoky sa odohrali pred mešitou Barathá na severe hlavného mesta. Imámom v mešite je šejk Džaláluddin, poslanec za najväčšiu stranu v parlamente - šiitskú Zjednotenú irackú alianciu.

Na miesto útokov okamžite prišli záchranári, ktorí vynášali telá na ručne vyrobených drevených nosidlách a nakladali ich na dodávku. Bagdadská mestská rada vyzvala Iračanov, aby darovali krv.

Trojnásobný útok sa odohral po štvrtkovom výbuchu pri šiitskej svätyni v Nadžáfe, ktorý zabil 10 ľudí. Najnovšia vlna násilia otriasa krajinou v čase politického napätia, keď sa premiér Ibráhím al-Džaafarí odmieta podvoliť rastúcim tlakom na odstúpenie. Posledný útok tiež pripomenul výbuch v šiitskej svätyni v severoirackom meste Sámarrá z 22. februára, ktorý odštartoval sektárske násilie v celej krajine. Pri vyvražďovaní podľa princípu oko za oko medzi sunnitmi a šiitmi zahynuli odvtedy už stovky ľudí.

Pri štvrtkovom výbuchu v Nadžáfe nálož explodovala pri svätyni imáma Alího a neďaleko úradov duchovného vodcu ajatolláha Alího al-Sistáního a radikálneho šiitského duchovného Muktadu al-Sadra. V piatkovej kázni al-Sadr obvinil z útoku medzinárodnú koalíciu pod vedením USA: "Toto nie je prvý raz, čo okupačné sily a ich komandá smrti opätovne začali zabíjať." Iracké úrady zvýšili v piatok počet hliadok a kontrolných stanovíšť v Nadžáfe, aby zabránili prepuknutiu násilia v meste.

FOTO:AP/SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešovská železničná stanica bude mať nové peróny
<< predchádzajúci článok
Fajčenie spôsobuje riziko vzniku cukrovky

Samovražední útočníci zabili v Bagdade najmenej 69 ľudí - diskusné fórum čitateľov