27. júla 2008

Sastre celkovým víťazom na Tour de France, Velits najlepším Slovákom

Španielska dominancia na cyklistickej Tour de France pokračuje tretí rok v rade, po Oscarovi Pereirovi Siovi (2006) a Albertovi Contadorovi (2007) sa ďalším víťazom stal Carlos Sastre. Na 95. ročníku ...

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) - Španielska dominancia na cyklistickej Tour de France pokračuje tretí rok v rade, po Oscarovi Pereirovi Siovi (2006) a Albertovi Contadorovi (2007) sa ďalším víťazom stal Carlos Sastre. Na 95. ročníku triumfoval jazdec tímu CSC - Saxo Bank po vyše 3558,5 km s náskokom 58 sekúnd pred Austrálčanom Cadelom Evansom, tretí skončil prekvapujúco Rakúšan Bernhard Kohl. Slovák Peter Velits pri svojej premiére na Tour de France obsadil zatiaľ podľa neoficiálnych výsledkov 58. miesto a dosiahol najlepší celkový výsledok cyklistu spod Tatier v histórii podujatia. Nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu s tradičným cieľom na parížskom bulvári Champs-Élysées (143 km) vyhral v hromadnom špurte pelotónu Belgičan Gert Steegmans z tímu Quick Step. Dvadsaťsedemročný rodák z Hasseltu dosiahol druhý etapový triumf na Tour de France v kariére, na Elyzejských poliach nastúpil asi 200 m pred páskou a odolal aj tlaku Nemca Geralda Cioleka. Tretí finišoval Španiel Oscar Freire. Velits prišiel do cieľa na 60. mieste, tesne za ním finišoval celkový víťaz Sastre. Sastre si za celkové prvenstvo pripísal finančnú prémiu 450-tisíc eur. Tridsaťtriročný rodák z Madridu dosiahol najväčší úspech kariéry. V tíme CSC jazdí od roku 2002, doteraz bolo jeho maximom 2. miesto na Vuelte 2005 a 2007. Na Tour de France skončil v minulosti najvyššie pred dvoma rokmi na 3. mieste. V minulosti často pomáhal k úspechom kolegom z tímu, na tohtoročnej Tour de France ukázal všetkým chrbát v 17. etape s cieľom na Alpe d´Huez a obliekol si žlté tričko lídra, v 20. etape, individuálnej časovke, si svoj náskok na čele bez problémov udržal. Úspech španielskych farieb podčiarkol víťazstvom v súťaži aktivity o zelené tričko i finančnú prémiu 25-tisíc eur Oscar Freire. Stal sa prvým Španielom, ktorý priviezol zelené tričko do Paríža. Rovnako premiéru na najvyššom stupni mali v súťažiach vrchárov a mladých jazdcov cyklisti z Rakúska a Luxemburska. Bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára si vybojoval Bernhard Kohl, biely pre najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov Andy Schleck. Rakúšan Kohl získal prémiu 25-tisíc, Luxemburčan Schleck o 5-tisíc eur menej. Posledných 143 km z Etampes do Paríža malo byť už iba oslavnou jazdou víťaza. Všetci jazdci tímu CSC s výnimkou Andyho Schlecka mali na svojich riadidlách žlté pásky, Luxemburčan ako víťaz súťaže mladých jazdcov mal bielu. Sastre nezabudol v úvode na tradičný prípitok šampanským pri mechanickom aute tímu. Pelotón smeroval k Parížu v pokojnom tempe, veľmi sa neponáhľal. Jazdiť sa začalo naplno až na okruhoch v uliciach Paríža, cyklisti sa pokúšali o nástupy, ktoré však pelotón zachytával a napokon podobne ako v dvanástich z predchádzajúcich trinástich ročníkov sa rozhodovalo až v záverečnom špurte. SITA