Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. novembra 2023

SAV vyznamenala šľachtiteľku viniča Dorotu PospíšilovúDorota Pospíšilová je nositeľkou mnohých významných štátnych vyznamenaní aj ocenení vinárskej komunity.Zdieľať
SAV vyznamenala šľachtiteľku viniča Dorotu Pospíšilovú

Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila najvýznamnejšiu a medzinárodne uznávanú slovenskú šľachtiteľku viniča Dorotu Pospíšilovú. Autorka viac ako 20 nových odrôd, ale aj odbornej a vedeckej literatúry si vo štvrtok prevzala pamätnú medailu SAV, vytvorenú pri príležitosti 70. výročia založenia akadémie.


"S inštinktom skvelej výskumníčky vypátrala v genetickej výbave viniča nositeľov najvzácnejších chuťových a aromatických vlastností a vytvorila odrody poskytujúce neopakovateľné spektrum nových chutí," vyzdvihol prácu Pospíšilovej predseda SAV Pavol Šajgalík. Pripomenul, že medzi najznámejšie vyšľachtené odrody, za ktorými stojí Pospíšilová, sú napríklad Devín, Dunaj, Hron, Rudava či Váh. "Aj zásluhou Pospíšilovej dosiahlo Slovensko významný pokrok vo vinohradníctve a vinárstve," zdôraznil Šajgalík.

Uznávaná odborníčka vyjadrila radosť nad ocenením, ktoré jej SAV udelila. "Som akadémii nesmierne vďačná, že jej vedci zaregistrovali moju prácu, ktorej som venovala celý život tak, aby mala zmysel," povedala.

Dorota Pospíšilová je nositeľkou mnohých významných štátnych vyznamenaní aj ocenení vinárskej komunity. Taktiež je odbornou garantkou podujatia Víno SAV, súťaže, ktorá pravidelne spája vedcov a enológov s cieľom vybrať najlepšie zo slovenských vín vyrobených zo slovenského hrozna.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Česká rocková legenda Kabát ohlásila Po čertech velký turné 2024
<< predchádzajúci článok
Anticenu Sexistický kix získala cestovná kancelária, pozitívne hodnotenie dostala spoločnosť Telekom