Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2007

Schwarzenegger pozastavil v San Franciscu rybolovGuvernér štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger v stredu nariadil pozastavenie všetkého rybolovu v oblastiach sanfranciských pláží, kde stále pokračuje čistenie masívnej ropnej škvrny. ...Zdieľať

SAN FRANCISCO 13. novembra (WEBNOVINY) - Guvernér štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger v stredu nariadil pozastavenie všetkého rybolovu v oblastiach sanfranciských pláží, kde stále pokračuje čistenie masívnej ropnej škvrny. Nariadenie guvernérovho úradu hovorí, že sa zastavuje všetok morský rybolov určený na ľudskú konzumáciu až do 1. decembra, alebo pokiaľ Odbor pre ryby a divokú zver neuzná za bezpečné v love pokračovať. "Musíme chrániť verejné zdravie a preto som podpísal nariadenie, ktoré pozastavuje lov všetkého morského života pre ľudskú konzumáciu z oblastí zasiahnutých škvrnou," povedal Schwarzenegger. "Našou prioritou je vyčistiť ropu čo najrýchlejšie, zachrániť morský život a chrániť verejné zdravie," dodal.

Čínska nákladná loď narazila minulý týždeň v hustej rannej hmle do oporného piliera dôležitého mosta Bay Bridge. Arnold Schwarzenegger vyhlásil krízový stav a štátna prokuratúra začala vo veci právne konať. Predmetom vyšetrovania je okrem iného aj rýchlosť nákladnej lode Cosco Busan, ktorá vrazila do piliera mosta Bay Bridge, ktorý je významnou dopravnou tepnou medzi San Franciscom, Oaklandom a Berkeley. Preveruje sa, či bola v čase nešťastia rýchlosť lode prispôsobená stavu viditeľnosti, informoval Brendan McPherson z pobrežnej stráže. Do úvahy prichádza aj problém v komunikácii s čínskou posádkou.

Z poškodeného tankera vytieklo 220 tisíc litrov lodného paliva, v dôsledku čoho zahynuli desiatky morských vtákov a úrady museli uzavrieť početné pláže a prístavné hrádze. Ropná škvrna v Sanfranciskom zálive ohrozuje najmä pelikány a tulene. Znečistením pobrežnej oblasti, ktoré spôsobila havária tankera, sú však postihnuté aj mnohé ďalšie živočíšne druhy, informovala Správa národného parku Point Reyes.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chlapca, ktorý založil oheň v Kalifornii, nebudú súdiť
<< predchádzajúci článok
Koalícia zotrvá, zhodla sa Belousovová s Lipšicom