Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2007

SDKÚ chce zvýšiť transparentnosť pri prideľovaní dotáciíSDKÚ-DS predložila v piatok do parlamentu novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorá má priniesť jasné pravidlá pre prideľovanie dotácií zo štátneho rozpočtu (ŠR). K ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS predložila v piatok do parlamentu novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorá má priniesť jasné pravidlá pre prideľovanie dotácií zo štátneho rozpočtu (ŠR). K tejto legislatívnej aktivite stranu priviedli aj posledné udalosti okolo kauzy Privilégium, ktoré ukázali, že v súčasnosti platné pravidlá pre prideľovanie dotácií sú nedostačujúce, uviedol na pondelkovej tlačovej besede podpredseda strany I. Mikloš.

Parlament by mal o novele rokovať na septembrovej schôdzi. Návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, vypracovaný SDKÚ, stanovuje, že dotácie zo ŠR sa môžu prideliť len na základe žiadosti, kým doteraz to bolo spravidla na základe žiadosti. Zároveň návrh novely zakotvuje povinnosť pre všetkých správcov kapitol všeobecne záväzným predpisom stanoviť kritériá a váhu jednotlivých kritérií pre rozhodovanie o pridelení dotácie. "Doteraz zákon len ustanovoval, že správca musí vydať pravidlá, každý správca nejaké pravidlá mal, ale tie pravidlá neboli dostatočne jasné, neboli tam stanovené kritériá s ich váhou," uviedol I. Mikloš. Návrh novely ďalej ustanovuje, že dotácie zo ŠR môže dostať len organizácia, ktorá nemá záväzky voči subjektom verejnej správy po lehote splatnosti. Neexistenciu týchto záväzkov voči správcovi dane, Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni musí žiadateľ preukázať potvrdeniami od týchto subjektov. Táto povinnosť sa nevyžaduje, ak si správca kapitoly alebo orgán štátnej správy, ktorý poskytuje dotácie, vyžiada priamo príslušnú informáciu od subjektov verejnej správy, alebo takýmito informáciami disponuje v rámci svojej pôsobnosti.

Navrhovaná novela podľa SDKÚ-DS zvyšuje mieru informovanosti, pretože každý správca kapitoly, ktorý poskytuje dotácie zo ŠR, bude musieť do 15 dní od rozhodnutia o poskytnutí alebo neposkytnutí dotácie zverejniť na svojej internetovej stránke konkrétne informácie. Tieto informácie musia obsahovať, kto žiadal o dotáciu, účel na ktorý bola požadovaná, výšku požadovanej dotácie, vyhodnotenie žiadosti z hľadiska kritérií, ktoré boli ustanovené na poskytnutie dotácie s uvedením bodov alebo percentuálnym vyjadrením vo vzťahu k jednotlivým kritériám. Okrem iného musí zverejniť aj zoznam osôb, ktoré posudzovali splnenie podmienok na poskytnutie dotácie.

Ako ďalej uviedol I. Mikloš, táto novela by mala platiť aj pri rozdeľovaní prostriedkov z eurofondov, čo by malo prispieť k zvýšeniu transparentnosti, verejnej kontroly, informovanosti a dodržiavaniu pravidiel. Novela zákona by mala podľa návrhu nadobudnúť účinnosť 1. januára 2008.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Podbanskom sa prevrátil traktor s lesnými robotníkmi
<< predchádzajúci článok
Dexia banka podporuje projekty energetickej efektívnosti

SDKÚ chce zvýšiť transparentnosť pri prideľovaní dotácií - diskusné fórum čitateľov