Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2010

ŠEFČOVIČ: Ekonomika EÚ by mala mať nové základyNa scenári výrazného oživenia ekonomiky Európskej únie (EÚ) je založená Stratégia EÚ 2020, ktorú v stredu schválila Európska komisia a dnes ju v ...Zdieľať
Marián ŠefčovičFoto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 4. marca  - Na scenári výrazného oživenia ekonomiky Európskej únie (EÚ) je založená Stratégia EÚ 2020, ktorú v stredu schválila Európska komisia a dnes ju v parlamente pred poslancami prezentoval slovenský komisár, podpredseda Európskej komisie Marián Šefčovič. „Symbolicky môžem v Bratislave priamo v Národnej rade odštartovať pôsobenie v tejto novej funkcii,“ uviedol svoj príhovor.


Ako Šefčovič informoval, hlavným cieľom stratégie je vyviesť európske hospodárstvo z krízy a využiť to na to, aby európska hospodárska politika bola postavená na úplne nových základoch. V prípade, že by sa únia vrátila k hospodárskemu životu, ktorý sme poznali pred krízou, rozvoj by podľa Šefčoviča stagnoval. Ako pripomenul, sú aj scenáre strateného desaťročia s víziou hrozby straty životnej úrovne a postupnej marginalizácie EÚ vo svete.
„Uplynulé dva roky vymazali 20 rokov úsilia v konsolidácii verejných financií,“ zdôraznil Šefčovič. Ako poukázal, HDP európskych krajín klesol o štyri percentá a priemyselná produkcia sa vrátila na úroveň 90-tych rokov.

Pripomenul tiež, že počet nezamestnaných sa vyšplhal na 23 miliónov ľudí, z čoho až 21 percent tvoria mladí. Za dôvody označil okrem iného to, že Európa dlhodobo zápasí s nižšou produktivitou, za čím sú nižšie investície do vedy a výskumu, obavy z inovačných riešení, bariéry na vnútornom trhu a menej dynamické podnikateľské
Ako Šefčovič informoval, scenár výrazného oživenia je založený na troch pilieroch - na vedomostiach a inováciách, na udržateľnom raste a na inkluzívnom raste orientovanom na podporu zamestnanosti a odstraňovanie chudoby. EÚ sa rozhodla zredukovať počet priorít na päť. Medzi nimi sú zníženie nezamestnanosti, zvýšenie investícii do vedy a výskumu, rešpektovanie environmentálnych cieľov, zvýšenie počtu Európanov s vysokoškolským diplomom z 31 na 40 percent a pomôcť 20-tim miliónom ľudí dostať sa nad hranicu chudoby.

Komisár vyzdvihol aj pôsobenie SR v únii. „Od vstupu do EÚ v roku 2004 zaznamenala pokrok vo všetkých oblastiach,“ zdôraznil. Ako pripomenul, za uplynulé obdobie sme zaznamenali najväčší rast HDP a z 50 percent európskeho priemeru sme sa dostali na takmer 70-percentnú hranicu. Ako dodal, ďalší úspech EÚ bude závisieť aj od Slovenska a prosperita Slovenska od úspešnosti EÚ.

„Dnes mám krásny deň,“ zareagoval na informácie podpredsedu Európskej komisie poslanec Mojmír Mamojka (Smer-SD). Ako podotkol, potešili ho informácie o plánoch únie na výrazné oživenie ekonomiky. Šefčovič čelil v pléne množstvu otázok od poslancov na rozdiel od bežných politických bojov. Išlo o konštruktívnu diskusiu, pri ktorej sa zákonodarcovia zaujímali o fungovanie únie, jej plány v konkrétnych oblastiach a postoje k nim. Na rad sa dostala aj spoločná mena euro či Lisabonská zmluva.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ŠEFČOVIČ: Slová o Rómoch boli vytrhnuté z kontextu (19. 1. 2010)
 Šefčoviča potvrdili na poste podpredsedu EK (19. 1. 2010)nasledujúci článok >>
Grécko by malo predať neobývané ostrovy
<< predchádzajúci článok
V hinduistickom chráme ušliapal dav 63 ľudí