Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. apríla 2013

Senát v USA odmietol sprísniť zákon na držbu a predaj zbraníAmerický Senát v stredu zamietol sprísnenie regulácie predaja a držby zbraní v Spojených štátov. Nový zákon mal sprísniť najmä vydávanie registrácií a povolení na nákup a nosenie ...Zdieľať
zbran lupez WASHINGTON 18. apríla (WEBNOVINY) - Americký Senát v stredu zamietol sprísnenie regulácie predaja a držby zbraní v Spojených štátov.


Nový zákon mal sprísniť najmä vydávanie registrácií a povolení na nákup a nosenie strelných zbraní. Za návrh hlasovalo 54 senátorov, potrebných však bolo 60 hlasov.

Senátori hlasovali o kompromisnom návrhu, ktorý vyjednali zástupcovia demokratov a republikánov.

Prezident Barack Obama, ktorý nové pravidlá presadzoval po viacerých smrteľných incidentoch, podrobil po zamietnutí senátorov ostrej kritike a vyhlásil, že ich rozhodnutie je "hanebné".

Obama sa vyjadril v Bielom dome obklopený rodinami 20 detí, ktoré zastrelil šialený útočník v škole v meste Newtown v decembri minulého roku.

Obrazom: Streľba na škole v meste Newtown


Americký prezident zdôraznil, že nové pravidlá mali slúžiť na ochranu všetkých, no najmä detí. "Menšina v Spojených štátoch pred chvíľou rozhodla, že to nestojí za to," vyhlásil nezvyčajne nahnevane, no dodal, že v snahe sprísniť predaj a nosenie zbraní v USA nepoľaví.

Sprísnenie legislatívy na držbu zbraní bolo jednou z Obamových priorít na druhé funkčné obdobie a intenzívnejšie sa však o tejto záležitosti debatuje od decembrovej streľby na škole v štáte Connecticut, kde šialený útočník zavraždil 26 ľudí a neskôr zabil aj seba. Kontrola zbraní je v Spojených štátov citlivou témou a prezident Obama sa jej počas svojho prvého funkčného obdobia vyhol.

Po incidente v Connecticute, ktorému predchádzala séria iných útokov, však oznámil, že poveril svojho viceprezidenta Bidena úlohou dohliadať na prípravu konkrétnych legislatívnych návrhov na obmedzenia pre útočné zbrane. Federálny zákaz na takéto zbrane z roku 1994 vypršal v roku 2004 a vtedajší prezident George W. Bush ho neobnovil. Množstvo Američanov si však myslí, že právo na nosenie zbraní je nedotknuteľné.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy klesli, obchodovanie so zlatom bolo zmiešané
<< predchádzajúci článok
Cypru hrozí, že záchranu v hlasovaní parlament nepodporí