15. marca 2017

Senzačná Štuhecová ovládla zjazd na všetkých frontoch

Slovinská zjazdárka Ilka Štuhecová, archívna snímka

Slovinská zjazdárka Ilka Štuhecová, archívna snímka Foto: TASR/AP
Aspen 15. marca (TASR) - Malý glóbus Svetového pohára patrí suverénne majsterke sveta Ilke Štuhecovej. Dvadsaťšesťročná Slovinka si v stredu s prehľadom vykĺzala aj triumf vo finálových pretekoch v americkom Aspene, svoj siedmy v SP.

Pred súťažou mala Štuhecová náskok 97 bodov na Talianku Sofiu Goggiovú, takže jej stačilo prísť v redukovanom štartovom poli na poslednej bodovanej 15. priečke bez ohľadu na umiestnenie jej súperky. So štartovým číslom jeden však pustila lyže úplne voľne a jasne dištancovala celú konkurenciu. Ako-tak, ale tiež s veľkým mankom 66 stotín skončila druhá slávna americká zjazdárka Lindsey Vonnová a už priepastnú vyše sekundu (+1,03) zaostala Goggiová. Do straty dvoch sekúnd sa zmestila ešte lichtenštajnská spolufavoritka Tina Weiratherová (+1,71) a ešte dve lyžiarky, ostatné pretekárky zaostali v ponímaní odvetvia i dĺžky trate (víťazný čas 1:36,95 min.) o dve výkonnostné kategórie.

Štuhecová, ktorá pred touto zimou nikdy v SP nestála na pódiu, slávila v tejto sezóne okrem zlatej medaily aj štvrté víťazstvo v zjazde pod hlavičkou prestížneho seriálu. Okrem toho do stredy vyhrala aj jedny preteky v kombinácii, za ktorú získala tiež malý glóbus a na tretiu sezónnu trofej má našliapnuté vo štvrtkovom super-G, v ktorom tiež vyhrala dve súťaže.