Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2006

Simon je rád, že pravda vyšla najavo a Záhumenský odchádzaPoslanec Zsolt Simon je rád, že "pravda nakoniec vyšla najavo". Reagoval tak na informáciu, že štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Marian Záhumenský abdikoval. Exministra pôdohospodárstva, ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Poslanec Zsolt Simon je rád, že "pravda nakoniec vyšla najavo". Reagoval tak na informáciu, že štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Marian Záhumenský abdikoval. Exministra pôdohospodárstva, ktorý pred dvoma týždňami upozornil na to, že zmenou pravidiel sa Záhumenského firma dostala k dotáciám, ale neteší, že celú kauzu riešila európska komisárka Mariann Fischer Boelová. To nerobí dobré meno SR v zahraničí, povedal Simon s tým, že sa to mohlo všetko vyriešiť doma.

Odchod Záhumenského z funkcie oznámil v utorok na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico s tým, že ho o tom osobne informoval Záhumenský. Fico toto rozhodnutie zobral na vedomie, viac celú situáciu nechcel komentovať. Ešte minulý týždeň sa Fico nominanta Smeru zastal s tým, že ho neodvolá, naopak, podá trestné oznámenie na bývalého šéfa rezortu Simona. S odvolaním sa na list európskej komisárky vyhlásil, že ministerstvo zmenou pravidiel pre priame platby pestovateľom tabaku napravilo protiprávny stav spôsobený Simonom. Záhumenského firma mala dostať dotácie na tabak, a tým, že Simon to ako minister znemožnil, zneužil podľa premiéra právomoc verejného činiteľa. Záhumenského sa zastal aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa a celú kauzu označil za "šimonovinu". Odchod Záhumenského žiadala opozícia. Ficovi pripomínali jeho vyjadrenia, že ak niekto pochybí, tak v tom momente bude konať a odvolá ho.

Podľa denníka Plus jeden deň si Záhumenský výhody svojho postu užíval ešte pred kauzou dotácií pre jeho firmu. Pred pár týždňami si zapoľoval v chránenej poľovnej oblasti Poľana, kde skolil "statného jeleňa". Podľa parožia išlo o supertrofej. Pozvánka na takýto odstrel vyjde až na 300 tis. Sk, Záhumenský ju však dostal od Lesov SR zadarmo. Lesy SR sú štátnym podnikom podriadeným priamo ministerstvu pôdohospodárstva. Pozvánka na bezodplatný odstrel tohto typu sa však dáva najmä pri jubileách zamestnancov. Záhumenský sa tak stal výnimkou - dostal ju krátko po nastúpení do funkcie štátneho tajomníka.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Základné imanie ŽSR sa zvýši o 2,38 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
Angelina Jolie sa zrejme bude súdiť o peniaze pre charitu