24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

20. februára 2010

SKOKY NA LYŽIACH-ZOH: Ammann zlatý aj na veľkom mostíku, Zmoray 43.

Víťazom sobotňajšej súťaže jednotlivcov na XXI. ZOH v Kanade sa v skokoch na lyžiach na veľkom mostíku HS-140 stal vo Whistleri rovnako ako pred týždňom na strednom mostíku Simon Ammann zo Švajčiarska pred Poliakom Adamom Malyszom, tretí bol Gregor Schlierenzauer

Švajčiar Simon Ammann sa stal hrdinom skokanských mostíkov na XXI. zimných olympijských hrách v Kanade. Dvadsaťosemročný rodák z Grabsu po minulotýždňovom triumfe na strednom mostíku zaslúžene zvíťazil aj v sobotňajšej súťaži na veľkom mostíku HS-140 v areáli Whistler Olympic Park. Druhý skončil Poliak Adam Malysz, na treťom mieste klasifikovali Rakúšana Gregora Schlierenzauera. Úplne zhodné medailové poradie bolo aj pred týždňom. Jediný slovenský skokan na lyžiach na ZOH v Kanade Tomáš Zmoray po piatkovom postupe z kvalifikácie sa v sobotu na veľkom mostíku HS-140 neprebojoval do 2. kola hlavnej súťaže. Dvadsaťročný zverenec trénera Milana Filipka pristál na značke 108 metrov (77,4 bodu) a obsadil 43. miesto.

Švajčiarsky "Harry Potter" predviedol v oboch kolách sobotňajšej súťaže najdlhšie skoky 144 a 138 metrov, za čo získal 283,6 bodu. Ammann po dvoch triumfoch v Salt Lake City 2002 a spomenutých dvoch primátoch vo Whistleri má aktuálne na konte už rekordné štyri individuálne najcennejšie kovy na ZOH, čím sa odpútal od legendárneho Fína Mattiho Nykänena (tri individuálne zlaté medaily). Zároveň sa stal aj najlepším švajčiarskym "zimným" olympionikom, so súčasnou bilanciou 4 - 0 - 0 predstihol bývalú vynikajúcu zjazdovú lyžiarku Vreni Schneiderovú (na ZOH 3 - 1 - 1). "Som bez slov, jednoducho ich nenachádzam. Čo by som aj tak mohol povedať? Bol som nervózny, išlo o ďalšiu stresujúcu skúsenosť. Moje kúzlo, spočívajúce v skákaní ďaleko, však, zdá sa, nepominulo. Je to naozaj skvelé," uviedol v prvej reakcii po svojom triumfe aktuálny líder Svetového pohára Simon Ammann.

Striebro za švajčiarskym suverénom obsadil s priepastným odstupom viac ako 14,2 bodu poľský veterán Adam Malysz. "Asi som dnes nemohol dosiahnuť viac ako skončiť na druhom mieste. Ammann si ako keby skákal vlastnú súťaž," poznamenal 32-ročný rodák z Wisly Malysz. V súvislosti so skutočnosťou, že Malysz je pre Poliakov už teraz legendou, sa vyjadril aj prezident Poľského lyžiarskeho zväzu Apoloniusz Tajner: "Veľmi rád by som Adama videl aj na nasledujúcich ZOH 2014 v Soči, ale to je rozhodnutie, ktoré, samozrejme, musí urobiť on sám. Povedal, že bez ohľadu na to, aké výsledky dosiahne vo Vancouveri, absolvuje ešte mininálne budúcu sezónu."

Česť rakúskych skokanov, ktorí pomýšľali pred ZOH na najvyššie méty, zachraňoval dvoma bronzmi v individuálnych súťažiach Gregor Schlierenzauer. "Je to naozaj výborné. Tvrdo som bojoval a znova sa splnil môj medailový sen. Teraz sa už teším na súťaž družstiev," skonštatoval 20-ročný supertalent, ktorý pri svojej premiére na najväčšom sviatku športovcov myslí na zlato v tímovej súťaži. Jeho krajan a obhajca zlata z Turína 2006 na veľkom mostíku Thomas Morgenstern obsadil v sobotu 5. miesto za krajanom Andreasom Koflerom. Po prvom kole ešte tretí Matti Hautamäki skončil napokon po nevydarenom finálovom kole (iba 104 metrov) až na 26. pozícii, na medailu si nesiahol ani jeho slávnejší krajan Janne Ahonen. Prekvapením je naopak 7. priečka Antonína Hájeka z Česka a vzhľadom na nevydarené prvé kolo aj posun japonského veterána Noriakiho Kasaia (z 21. na 8. miesto) a Slovinca Roberta Kranjeca (z 27. na 9. priečku).

Slovákovi Tomášovi Zmorayovi stačilo 108 metrov v 1. kole na konečnú 43. priečku, vo finálovom druhom kole tak jž absentoval. Pre člena VŠC Banská Bystrica sa tak účasť na najväčšom sviatku športovcov skončila. Zmoray však splnil primárny cieľ, s ktorým na ZOH do Kanady odcestoval - minimálne raz sa predstaviť v hlavnej súťaži. "Momentálne mi to veľmi nevychádza, ale nebol to nevydarený skok. Skôr jeden z tých lepších. Mohlo to byť samozrejme ešte lepšie, ale bol už dosť tvrdý nájazd. Momentálne nie som v takej forme, aby som dokázal skočiť 130 metrov. Ja nemám takú prepracovanú techniku ako tí najlepší," komentoval po absolvovaní svojho pokusu Tomáš Zmoray.
Skokanské súťaže na XXI. ZOH v Kanade vyvrcholia v pondelok 22. februára súťažou družstiev.

Výsledky:

Konečné poradie - veľký mostík (HS-140): 1. Simon Ammann (Švajč.) 283,6 bodu (144 m/138 m), 2. Adam Malysz (Poľ.) 269,4 (137 m/133,5 m), 3. Gregor Schlierenzauer 262,2 (130,5 m/136 m), 4. Andreas Kofler 261,2 (131,5 m/135 m), 5. Thomas Morgenstern (všetci Rak.) 246,7 (129,5 m/129,5 m), 6. Michael Neumayer (Nem.) 245,5 (130 m/130 m), 7. Antonín Hájek (ČR) 240,6 (128 m/129 m), 8. Noriaki Kasai (Jap.) 239,2 (121,5 m/135 m), 9. Robert Kranjec (Slovin.) 233,7 (118,5 m/133,5 m), 10. Wolfgang Loitzl (Rak.) 230,3 (129,5 m/121,5 m),... 43. Tomáš Zmoray (SR) 77,4 (108 m) - nepostúpil do finálového 2. kola