Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

28. júna 2007

Školákom ide horšie nemčina ako angličtinaŽiaci základných škôl horšie ovládajú nemčinu než angličtinu. Preukázal to reprezentatívny prieskum Štátnej školskej inšpekcie. Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka inšpekcie ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Žiaci základných škôl horšie ovládajú nemčinu než angličtinu. Preukázal to reprezentatívny prieskum Štátnej školskej inšpekcie. Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka inšpekcie Mária Rychnavská, žiaci uspeli v nemčine na 49,7 %, úspešnosť v angličtine dosiahla 63,7 %. "Nemčina dopadla horšie aj preto, že si ju vyberajú slabší žiaci," uviedla Rychnavská. Výsledky prieskumu podľa nej nie sú uspokojivé. Za nedostatočnými jazykovými schopnosťami môžu byť neodbornosť jazykárov, ich vysoká fluktuácia a nevhodný výber vyučovacích metód. Čo konkrétne zlyháva vo výučbe cudzích jazykov, bude jasné až po vypracovaní obsahovej analýzy z výskumu. Rychnavská tvrdí, že ju dokončia do 15. júla. Závery prieskumu postúpia ministerstvu školstva a Štátnemu pedagogickému ústavu, ktoré by mali prijať potrebné opatrenia, aby sa zlepšilo vyučovanie cudzích rečí na školách.

Prvý reprezentatívny prieskum o kvalite výučby angličtiny a nemčiny urobili na 127 základných školách. Testy z angličtiny napísalo 1 746 žiakov. S testovými úlohami z nemčiny sa popasovalo 1 129 žiakov.

Ministerstvo školstva plánuje zaviesť nový model výučby cudzích jazykov. Po novom by sa mali žiaci povinne učiť cudzí jazyk od tretieho ročníka. Ďalší cudzí jazyk si budú môcť zvoliť ako voliteľný predmet v piatom ročníku. Podľa materiálu, ktorý už schválila vláda, na školách chýba približne 1 800 jazykárov. Štátny pedagogický ústav tvrdí, že štát ročne platí pol miliardy korún za výučbu cudzích jazykov zbytočne. Jedným z dôvodov je neschopnosť škôl zabezpečiť nadväznosť vo vyučovaní, hlavne pri prechode zo základných na stredné školy. Práve nový model by to mal odstrániť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ženská obriezka je konečne trestným činom
<< predchádzajúci článok
Barbru Streisand uvedú do Čestnej légie