Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. septembra 2018

Skupina Fajlak aš-Šám opúšťa budúcu demilitarizovanú zónu v SýriiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bejrút 30. septembra (TASR) - Povstalecká skupina Fajlak aš-Šám začala v nedeľu sťahovať svojich bojovníkov a ťažké zbrane z oblastí na severozápade Sýrie, kde bude zriadená demilitarizovaná zóna. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.


Skupina Fajlak aš-Šám začala s odsunom svojich bojovníkov a zbraní z južného sektora provincie Aleppo, ktorý hraničí so severným sektorom provincie Idlib.

Odsun sa koná na žiadosť tureckej strany, a to na základe dohody, ktorú sprostredkovali Turecko a Rusko, aby zabránili rozsiahlemu vojenskému útoku sýrskej armády na poslednú baštu opozície - provinciu Idlib a okolité územia, uviedlo SOHR.

Ruský prezident Vladimir Putin 17. septembra po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom letovisku Soči oznámil, že v sýrskej provincii Idlib zriadia od 15. októbra demilitarizovanú zónu na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Zóna bude mať šírku 15-20 kilometrov. Putin spresnil, že v zóne budú hliadkovať turecké sily aj ruská vojenská polícia. Zo zóny sa budú musieť stiahnuť radikálni militanti aj opozičné skupiny.

V provincii Idlib, ktorej prevažnú časť ovláda aliancia radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám pod vedením zoskupenia spriazneného s teroristickou sieťou al-Káida, žijú približne tri milióny civilistov.

Rusko je hlavným vojenským podporovateľom sýrskej vlády v tejto už sedem rokov trvajúcej občianskej vojne, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrsku opozíciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Lubyová zvažuje zmenu systému financovania škôl
<< predchádzajúci článok
Ivana Maleš: Je veľká škoda, že prírodné suroviny končia ako odpad

Skupina Fajlak aš-Šám opúšťa budúcu demilitarizovanú zónu v Sýrii - diskusné fórum čitateľov