Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. februára 2008

Slávne fotografie Francúza Roberta Doisneau na SlovenskuVýstava Obraz určitého Francúzska bude v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave od 20. februára do 30. marcaZdieľať
Päťdesiattri obrázkov, ktoré väčšinou v rokoch 1945 až 1960 zachytil slávny francúzsky fotograf Robert Doisneau, predstaví od 20. februára do 30. marca Stredoeurópsky dom fotografie (SEDF) v Bratislave. Výstavu Obraz určitého Francúzska tvoria fotografie zo zbierok Múzea Nicéphore Niépce Chalon sur Saône. Všetky reprodukcie vznikali pod dohľadom už zosnulého autora, každá zároveň obsahuje jeho vlastnoručný podpis. SEDF organizuje výstavu spolu s Francúzskym inštitútom v Bratislave.

Robert Doisneau je spolu s Henrim Cartier-Bressonom považovaný za najslávnejšieho francúzskeho fotografa na svete. Svojej profesii zasvätil takmer 60 rokov života - zvečnil osobnosti ako Jacques Prevert, Picasso alebo George Braque, ale aj anonymných ľudí, ktorých stretával na ulici. Väčšina jeho najslávnejších snímok, napríklad Bozk pod radnicou alebo Wanda, vznikla v období rokov 1945 až 1960, z ktorého pochádzajú aj obrázky prezentované v Bratislave. Podľa odborníkov práve Doisneau vytvoril archetypy určitého zobrazenia Francúzska a Francúzov.

Agentúru SITA informovala PR manažérka Stredoeurópskeho domu fotografie Elena Šoltýsová.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MFF Artfilm pripravil prehliadku filmov Romana Polańského
<< predchádzajúci článok
Džezmeni z The Chris Byars Quartet v Bratislave i Košiciach