24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

24. apríla 2007

Slováci prehrali v generálke pred MS s Bielorusmi

Slovenskí hokejisti podľahli v záverečnom prípravnom stretnutí pred odchodom na majstrovstvá sveta v Rusku tímu Bieloruska 1:2.

Pred vypredanou košickou Steel Arenou sa zrodil navlas rovnaký výsledok ako vlani v úvodnom súboji majstrovstiev sveta v lotyšskej Rige. Góly Bielorusov tentoraz strieľali v 19. min Glebov a v 38. min Michaľov. Slováci znižovali v 45. min zásluhou Somíka, no vyrovnať sa im nepodarilo ani v záverečnej hre bez brankára. Celkovo sa vo vzájomnej bilancii týchto dvoch tímov zrodilo tretie víťazstvo Bielorusov (bilancia z pohľadu Slovákov 6-1-3).

Vzhľadom na príchod viacerých útočníkov zo zámorskej NHL tréner slovenskej reprezentácie Július Šupler bude musieť urobiť tesne pred odchodom do Moskvy ešte viaceré korektúry v zostave. Jeho rozhodnutie, ktorých hráčov vyradí z nominácie, bude známe približne hodinu po skončení zápasu.

Slovensko - Bielorusko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 45. Somík (Stehlík) - 19. Glebov (Kurilin), 38. Michaľov (Cviatkov, Dudik)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Halecký, Gajan, 8340 divákov

Slovensko: Halák - Chára, Podhradský, Jurčina, Stehlík, Starosta, Štrbák, Milo, Harant - Čiernik, M. Kováčik, Surový - Kukumberg, Kapuš, Uram - Melichárek, Podkonický, Somík - M. Hudec, M. Hlinka, Skladaný

Bielorusko: Mezin - Leontijev, Kosťučenok, Denisov, Cviatkov, Žurik, Makrickij, Glebov, Rjadinskij - Ugarov, Zaďoľonov, Antonenko - Kulakov, Michaľov, Dudik - Kukuškin, Borovkov, Meleško - Strachov, Volkov, Kurilin

Slováci začali proti Bielorusom zostra. Už v 53. sekunde mohol otvoriť strelecký účet Kapuš, ale Mezin bol proti. V 3. min nasledovala prvá slovenská presilovka a dve šance Haranta. Bielorusi poslali prvú streleckú vizitku v 7. min, keď Haláka ohrozil Meleško. Krátko na to sa individuálne ukázal Surový, no jeho strelu zápästím vyrazil brankár Bielorusov. Aktivita sa v druhej časti prvej tretiny postupne preniesla na bieloruské hokejky a čo sa v úvode nepodarilo Slovákom, dokázal v 19. min obranca Glebov. Strelou švihom od pravého kruhu medzi betóny prekvapil Haláka - 0:1. V samom závere tretiny to ešte v presilovke skúšali strelami od modrej Chára a Podhradský, ale neuspeli. V druhej tretine slovenskí hokejisti znova neúspešne dobýjali Mezinovu pevnosť, ale často zabúdali na zadné vrátka. V 25. min skúšal Halákovu pozornosť Michaľov, no gólman Montrealu sa nenechal prekonať. Potom prišiel tvrdý zákrok na Miroslava Hlinku a skúsený center musel po necelých 26 minútach pre zranenia kolena predčasne z ľadu. V 34. min sa úplne sám ocitol pred slovenským brankárom Borovkov, Haláka však neprekvapil. V 38. min sa napokon Bielorusi dočkali druhého gólu. Presilovkovú strelu Cviatkova od modrej šikovne tečoval Michaľov a zvýšil na 2:0.

V tretej tretine tréner Šupler stiahol hru na tri útoky a výsledok sa dostavil v 45. min. Po strele Stehlíka stál na správnom mieste pred Mezinom Somík a odrazený puk zasunul za chrbát skvelého bieloruského brankára - 1:2. Potom prišli vylúčenia Cháru a Podhradského, ale Slováci sa ubránili. Naopak v oslabení sa šanca na vyrovnanie naskytla Kukumbergovi, ktorý však v úniku sám pred Mezinom prestrelil bieloruskú bránku. V závere Šupler siahol k hre bez brankára, ale ani v power play sa už Slovákom nepodarilo vyrovnať. Domáci tím prestrieľal súpera z východu celkovo 30:21, ale bolo to málo platné. Bielorusi si tak v generálke pred MS pripísali na konto cenné víťazstvo na slovenskom ľade.

Július Šupler (tréner SR): "Bol to veľmi náročný zápas. Mali sme proti sebe veľmi dobre organizovanú hru Bielorusov. Napriek tomu sme si vytvorili prevahu, ale naše príležitosti zostali nevyužité. Súper z kontier dve svoje šance využil. Chceli sme aspoň vyrovnať, hrali sme v závere power play, ale ten gól sme už nedali. Slabinou bola dne najmä zlá realizácia gólových príležitostí a chýbala aj lepšia finálna prihrávka. Na mnohých chalanoch bolo vidieť psychický tlak z tvrdého nominačného boja. Verím, že sa napokon rozhodneme správne."