20. mája 2008

Slováci v príprave nestačili na Turecko

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v utorňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v nemeckom Bielefelde s Tureckom najtesnejším rozdielom 0:1 (0:0). V SchücoArene mali reprezentanti krajiny ...

BIELEFELD 20. mája (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v utorňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v nemeckom Bielefelde s Tureckom najtesnejším rozdielom 0:1 (0:0). V SchücoArene mali reprezentanti krajiny "polmesiaca" absolútnu prevahu v hľadisku a podľa vzoru svojich fanúšikov dominovali aj na trávniku, brankára Seneckého však dokázal prekonať len Hakan Balta v 63. min. Slováci síce v posledných desiatich minútach predviedli snahu o vyrovnanie, Rüstü si však napokon udržal čisté konto. Mužstvo trénera Jána Kociana tak nedokázalo zvíťaziť ani v treťom zápase v kalendárnom roku 2008, keď predtým vo februári Vittek a spol. remizovali 1:1 s Maďarskom a v marci prehrali s Islandom 1:2. Najbližšie čaká reprezentáciu SR v sobotu 24. mája v ďalšom prípravnom dueli vo švajčiarskom Lugane domáci národný tím. Výsledok - utorok: Turecko - Slovensko 1:0 (0:0) Gól: 63. Hakan Balta, ŽK: 72. Gökdeniz Karadeniz - 72. Škrtel, rozhodovali: Weiner - Anklam, Thielert (všetci Nem.), 13 100 divákov Zostavy: Turecko: Rüstü Recber - Ibrahim Kas (46. Sabri Sarioglu), Emre Güngör, Gökhan Zan, Hakan Balta (78. Ugur Boral) - Kazim Kazim, Mehmet Topal (46. Emre Belözoglu), Mehmet Aurelio, Tuncay Sanli (73. Arda Turan) - Semih Sentürk (65. Halil Altintop), Mevlüt Erding (46. Gökdeniz Karadeniz) Slovensko: Senecký - Krajčík, Škrtel, Hubočan, Zabavník - M. Petráš (90.+ J. Novák), Hamšík - Šesták (85. Kolbas), Mintál (67. Jakubko), M. Čech (68. I. Žofčák) - Vittek (78. Hološko) Turci začali podľa predpokladov náporom a Slovákov dlhšie k ničomu nepustili. V 8. min bez úspechu zakombinovali Mintál so Šestákom, vzápätí na druhej strane dvakrát hasil Senecký pred Sentürkom, pričom najmä pri hlavičke tureckého útočníka v 9. min vytiahol z talóna vynikajúci zákrok. V 13. min to hlavou skúšal pre zmenu Gökhan Zan, gólman SR bol opäť pozorný. V ďalšom priebehu nápor účastníka ME 2008 ustal, Slováci sa však z dôvodu zdĺhavej rozohrávky a častých nepresných prihrávok nedokázali dostať do tempa. Po chybe stredu slovenskej obrany sa v 22. min v náznaku šance ocital Erding, nedokázal však "skrotiť" loptu. Na druhej strane sa po dvoch rohových kopoch Šestáka dostali k dvom dobrým hlavičkám Petráš a Vittek, pričom najmä zakončenie útočníka Norimbergu a kapitána SR v 26. min vystrašilo Rüstüho. Pri tejto šanci zostal ležať na zemi stopér Škrtel, no po ošetrení pokračoval v hre. V 39. min postupoval sám na Seneckého aktívny Erding, Hubočan ho rukami stiahol na zem, no hlavný arbiter tento zákrok neposúdil ako nedovolený. V nadstavenom čase prvého polčasu mohol z ničoho-nič poslať Slovákov do vedenia Vittek, ale zvnútra šestnástky po Čechovej prihrávke strieľal tesne nad tureckú svätyňu. Do druhého dejstva urobil turecký kouč Fatih Terim v zostave hneď tri zmeny a jeho zverenci Škrtela s spol. doslova priklincovali na ich vlastnej polovici. V 48. min Tuncay Sanli vycvičil Krajčíka, Turci však nedokázali využiť ani následné Hubočanovo "zluftovanie" na "malom vápne". Na konci hodiny hry výborne z jednej z množstva štandardiek pred slovenským pokutovým územím zacentroval Kazim Kazim, s námahou odvracal Krajčík. Obrana SR bola pod neustálym tlakom, ktorý napokon nevydržala v 63. min a povolila. Na center Sabriho Sarioglua si na hranici šestnástky počkal Hakan Balta a prepálil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:0. Po strelení gólu tlak tureckého mužstva trochu ustal a slovenská defenzíva si mohla aspoň čiastočne vydýchnuť. V 71. min si po úmyselnom faule od Karadeniza na svoju osobu neudržal nervy Škrtel, vrazil do útočníka "červených", no napokon obaja videli od rozhodcu len žltú kartu. Tréner Kocian sa snažil oživiť ofenzívu príchodom útočníkov Jakubka, Hološka či stredopoliara Žofčáka, z ihriska odišli Vittek, Mintál a Marek Čech. V 81. min posadil Žofčák center na hlavu Petráša, ktorý mohol vyrovnať, no Rüstü sa nedal prekvapiť. O minútu neskôr prenikol po ľavej strane Hološko, našiel Jakubka, jeho hlavička však minula tri žrde. Následne na to síce Škrtel v 83. min rozvlnil sieť tureckej svätyne, ale asistent rozhodcu odmával postavenie mimo hry. Štyri minúty pred koncom sa ekvilibristickými nožničkami predviedol Arda Turan, minul však Seneckého bránku. Na prehre 0:1, druhej v tomto kalendárnom roku pre slovenskú reprezentáciu, už nič nezmenil ani príchod dvoch Košičanov Jaroslava Kolbasa a Jána Nováka, ktorí si v záverečných minútach odbili svoju premiéru v najcennejšom drese. Tesne pred posledným hvizdom hlavného arbitra vtrhlo na trávnik niekoľko nespratných fanúšikov tureckého mužstva, Nemec Weiner preto zápas ukončil o niekoľko sekúnd skôr. SITA