11. októbra 2015

Slováci v zápase o všetko podľahli Fínsku. Na šampionáte skončili

Na snímke slovenskí volejbalisti pred začiatkom volejbalového zápasu D-skupiny Slovensko - Fínsko na ME vo volejbale mužov 11. októbra 2015 v talianskom Busto Arsizio. Foto: TASR/Martin Baumann
Busto Arsizio 11. októbra (TASR) - Slovenskí volejbalisti skončili svoje účinkovanie na majstrovstvách Európy v Taliansku a Bulharsku už v základnej skupine. V nedeľňajšom zápase "o všetko" nezískali proti Fínom ani set a za 102 minút im podľahli 0:3. Ich definitívne umiestnenie určí až výsledok duelu medzi Poľskom a Bieloruskom.

Zverenci talianskeho kouča Alberta Giulianiho v prvom sete až dvakrát premrhali štvorbodový náskok a z nezvládnutého záveru sa v ďalšom priebehu už nespamätali. Fíni predviedli v nasledujúcich dvoch setoch bojovný výkon, ktorý vďaka búrlivej podpore svojich fanúšikov korunovali mimoriadne cenným víťazstvom. To ich katapultovalo do osemfinále ME z 3. priečky, Slováci skončili s jedným bodom za dva získané sety proti Srbom na poslednom mieste.

Slováci vstúpili do stretnutia výborne. V priebehu krátkej chvíle razom viedli 4:0, na čo fínsky kouč zareagoval oddychovým časom. "Suomi" v ďalšom priebehu spresnili prihrávku a dobre smečovali. Dotiahli sa na 10:11, ale Kohútov blok prinavrátil Giualiniho zverencom vedenie o dva body. To si udržiavali aj v ďalšom priebehu, s blížiacim sa záverom setu však prehrali dve situácie posúdené "jastrabím okom" a opustilo ich šťastie. Fíni sa v hektickom závere dostali vôbec prvýkrát do vedenia (24:23) a hnaní skvelými fanúšikmi dopredu napokon dotiahli set do víťazného konca na 26:24.

Na snímke vpravo Matej Paták (Slovensko) a vľavo Urpo Sivula (Fínsko) počas volejbalového zápasu D-skupiny Slovensko - Fínsko na ME vo volejbale mužov 11. októbra 2015 v talianskom Busto Arsizio. Foto: TASR/Martin Baumann

Lepší začiatok nestačil slovenským reprezentantom ani v druhom sete. Hoci viedli 3:1 a neskôr aj 5:2, z vypracovaného náskoku nič nevyťažili. Naopak, Fíni sa postupom času dostali na koňa, pričom si za pomoci obetavej bojovnosti, ale i šťasteny vypracovali náskok 17:15, neskôr 20:17. Negatívny priebeh setu zrazil Slovákov do kolien. Takmer všetky bloky na sieti im spadli do autu a keď sa aj vydareným smečom dostali späť do hry, o možnosť vyrovnať ich pripravili opäť dobre hrajúci Fíni. Naštrbená slovenská psychika sa prejavila pri smeči Kohúta za nepriaznivého stavu 20:23, keď poslal loptu z dobrej pozície mimo palubovku a daroval súperovi setbal. Definitívne slovo mal v závere opäť "challenge" a potvrdený prešľap slovenského hráča na podaní znamenal zisk bodu aj setu pre súpera.

Na snímke slovenskí fanúšikovia počas volejbalového zápasu D-skupiny Slovensko - Fínsko na ME vo volejbale mužov 11. októbra 2015 v talianskom Busto Arsizio. Foto: TASR/Martin Baumann

Tretie dejstvo malo rovnaký scenár ako obe predchádzajúce. Tesný náskok súpera "Suomi" pohodlne dobehli a od stavu 9:8 dominovali v poli aj na sieti. Získali šesť lôpt za sebou a rozhodujúci náskok z rúk už nepustili. Následne viedli 16:10, no v tej chvíli bol slovenský odpor na prípadný zvrat už len minimálny. Za stavu 20:16 aj 22:17 si severania víťazstvo postrážili a vďaka získaným trom bodom postúpili do osemfinále.

Na snímke fínski fanúšikovia počas volejbalového zápasu D-skupiny Slovensko - Fínsko na ME vo volejbale mužov 11. októbra 2015 v talianskom Busto Arsizio. Foto: TASR/Martin Baumann
.

ME volejbalistov, D-skupina:

Fínsko - Slovensko 3:0 (24, 22, 22)

zápas trval: 102 minút, rozhodovali: Azevedo (Port.), Piaseckij (Biel.), 3800 divákov

zostavy:

Fínsko: Tervaportti, Sivula, Kunnari, Šumov, Ojansivu, Lehtonen, libero Kerminen (Oivanen, Sinkkonen)

Slovensko: Kohút, Končál, Paták, Michalovič, Ogurčák, Ondrovič, liberá Kubš, Ľ. Nemec (Kriško, Zaťko, Prešinský)