24. marca 2009

Slovan získal prvý mečbal - súhrn, hlasy

HC Slovan Bratislava - HK 36 Skalica 4:2 (0:0, 2:1, 2:1) - stav série: 3:2

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v utorňajšom piatom stretnutí semifinále Slovnaft extraligy na domácom ľade nad HK 36 Skalica 4:2 a ujali sa vedenia v sérii 3:2 na zápasy. Slovan má prvý finálový mečbal vo štvrtok 26. marca na skalickom ľade. Úradujúci majster vedie v semifinále nad Skalicou prvýkrát, doteraz vždy doťahoval náskok súpera.

Na rozdiel od predchádzajúcich duelov tímy mysleli viac na defenzívu ako ofenzívu a na góly sa čakalo až do polovice stretnutia. Na domácej strane bol produktívny predovšetkým Martin Kuľha, autor hetriku. Na oba skalické góly prihrával Juraj Mikúš, ktorý zaznamenal svoju 67. a 68. asistenciu v ročníku, čím prekonal doterajší extraligový rekord v tomto ukazovateli Pavla Demitru z lockoutovej sezóny 2004/05. Žigmund Pálffy natiahol svoju sériu s minimálne bodom v zápase už na 22 stretnutí.

Hokej - Slovnaft extraliga - semifinále play off - 5. zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):
Góly: 32. Kukumberg (Bohunický, Kotaška), 38. Kuľha (Lipiansky), 41. Kuľha (Hujsa, M. Hruška), 57. Kuľha (Hujsa, Lipiansky) - 40. Hranáč (J. Mikúš, Pálffy), 60. F. Novák (J. Mikúš, R. Hartmann).
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Lokšík - Gašparík, Valach, 8025 divákov

Slovan: Hovi - Kotaška, Bohunický, J. Kováčik, M. Hruška, D. Devečka, Martin Výborný, Hančák - Uram, Kukumberg, Döme - Kuľha, Lipiansky, Hujsa - Lažo, Vaic, Kropáč - Gráčik
Skalica: Rybár - Gründling, Hranáč, Škápik, Ďurák, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - T. Višňovský, Zálešák, R. Školiak - Kutálek, D. Pašek, Šátek - F. Novák, Mikušovič, Malík

V prvej tretine sa hral prvýkrát v sérii dôsledne obranný hokej. Hráči na oboch stranách si strážili súpera a z toho rezultovalo minimum šancí pred oboma gólmanmi. Prívlastok 100% si zaslúžil najmä brejk Šáteka v 6. min, ktorý delovkou neprestrelil Hoviho. Príležitosti sa tak rodili najmä pri presilových hrách. V 9. min pri oslabení Slovana za príliš veľa hráčov na ľade zostal niekoľko sekúnd pred Hovim úplne osamotený Višňovský, na domáceho brankára však nič nevymyslel. Slovan sa do "Záhorakov" zahryzol najmä počas vylúčenia Jendeka, ale aj Rybár bol na svojom mieste. A tak sa len druhýkrát v sérii skončila tretina bezgólovým výsledkom. V 26. min trafil Kukumberg brvno Rybárovej bránky. Aktívnejší Slovan sa konečne dočkal gólu až v 32. min, keď pri hre 4 proti 4 po strele Bohunického Rybár vyrazil puk priamo pred seba, kde nebol pre voľného Kukumberga problém doraziť ho do skalickej bránky. Hostia mali obrovskú šancu na vyrovnanie v 37. min, keď sa vo vlastnom oslabeni po trestuhodnom nedorozumení v obrane Slovana dostal úplne sám pred Hoviho bránku Pálffy, ani na dvakrát však domáceho gólmana nedokázal prekonať. O minútu neskôr udrelo na druhej strane - Lipiansky obišiel bránku Skalice, cez bránkovisko prihral nabiehajúcemu Kuľhovi, ktorý už mal pred sebou len sieť skalickej svätyne. Keď sa euforizovaní slovanisti už videli s bezpečným náskokom v šatni, udrel strelou zápästím z ľavého kruhu obranca hostí Hranáč a vrátil "Záhorákov" do zápasu.
Slovanu sa vydaril nástup do III. tretiny, keď sa v 41. min Hujsa preštrikoval od pravého mantinelu až pred Rybárovu bránku, kde prihral úplne voľnému Kuľhovi, pre ktorého nebol problém streliť tretí gól Slovana. Od tej chvíle sa začal hrať otvorený útočný hokej s množstvom šancí na oboch stranách a výbornými výkonmi oboch brankárov. V 57. min pridal víťaznú poistku svojím tretím gólom v zápase Kuľha po dorážke puku vyrazeného skalickým gólmanom, za hostí už len korigoval na 2:4 v poslednej minúte Novák.

Hlasy po stretnutí:
Róbert Pukalovič (tréner Slovana Bratislava): "Začali sme pod veľkým psychickým tlakom, bez iskry a nasadenia. Podržal nás však brankár. Spamätali sme sa až v druhej tretine, strelili sme dva góly. Nepoložil nás ani zásah súpera do šatne. V tretej tretine sme dokázali pridať ešte jeden gól. Posledné dva zásahy už boli viac menej pre divákov. Zápasy play off sa nehrajú na krásu, ale na víťazstvá. A my sme dnes vyhrali a sme veľmi šťastní."

Peter Oremus (tréner HK 36 Skalica): "Uvedomovali sme si dôležitosť tohto stretnutia. Vytvorili sme si dosť veľa šancí, nedali sme však góly. Jeden gól je na víťazstvo málo. Urobili sme chyby, ktoré tak kvalitné mužstvo, akým je Slovan, využilo. Z dorážok nám strelili góly. Po našom góle na 1:2 sme sa na chvíľu vzchopili, ale opäť nám nevyšiel úvod tretej tretiny. Verím, že doma bude iný zápas a ešte sa sem vrátime."