26. marca 2014

Slovenké hádzanárky zdolali v kvalifikácii o postup na ME Fínsko

Na snímke reprezentačný tréner Dušan Poloz.

Na snímke reprezentačný tréner Dušan Poloz. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Vantaa 26. marca (TASR) - Slovenské hádzanárky vyhrali v stredu v dueli 2. kvalifikačnej skupiny ME 2014 vo Vantaa nad domácim Fínskom 27:25. Po vydretom triumfe na palubovke outsidera sa tak dostali v tabuľke na druhé miesto pred Islanďanky, ktoré v Reykjavíku prehrali s lídrom skupiny Francúzskom 21:27. Na kontinentálny šampionát v Maďarsku a Chorvátsku postúpia prvé dva tímy. Zverenky trénera Dušana Poloza odohrajú odvetu s Fínskom už v sobotu o 18.00 h v Michalovciach.

Kvalifikácia ME 2014 hádzanárok - 2. skupina:

Fínsko - Slovensko 25:27 (14:12)

Najviac gólov Fínska: Roosová 7, Lindahlová a Genbergová po 5. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová - Súkenníková 2, Dubajová 7, Czaniková 2, Beňušková 5/2, Rebičová 2, Szöllösiová 1, Michnová 4/4, Horňáková 3, Bíziková, Szarková 1, Školková, Kertészová, Blažeková, Kovaličková. Rozhodovali: Rakytinová a Tkačuková (obe Ukr.), vylúčenia: 5:3, 7m hody: 1/1 - 9/6, 1000 divákov.

Priebeh zápasu

Fínska brankárka Koskinenová v úvode zlikvidovala pokusy Czanikovej i Rebičovej a domáce sa vďaka kanonierke Cainbergovej dostali do vedenia. Slovenky ale vzápätí otočili skóre a na konci prvej desaťminútovky Súkenníková po úniku zvýšila už na 6:3. Viacerými skvelými zákrokmi sa potom prezentovala gólmanka Gubiková, hráčky "Suomi" napriek tomu po štvrťhodine znížili na 7:8 a s favoritom držali vyrovnanú partiu. V 23. minúte to už bolo 10:10 a tri minúty pred prestávkou išli domáce po dlhom čase opäť do vedenia - 13:12. Slovenky znervózneli, kopili technické chyby a do kabín išli dokonca s dvojgólovým mankom.

Do druhého polčasu poslal kouč Poloz do bránky Tóthovú, tá takmer päť minút nepustila za svoj chrbát ani jednu loptu a jej spoluhráčky otočili z 12:14 na 15:14. Dubajová v 40. minúte navýšila náskok slovenskej ekipy na 19:17, nečakaná dráma ale mala svoje pokračovanie. Húževnaté Fínky sa naďalej držali na dostrel, desať minút pred koncom aj v oslabení dokázali znížiť na rozdiel jediného gólu 21:22. Presnou rukou ale odpovedali Dubajová a Czaniková a hostky v 54. minúte viedli "upokojujúco" 24:21. O tri minúty neskôr to už bolo 26:22 pre Slovenky, ktoré až v závere zlomili odpor súpera a pripísali si do tabuľky cenné dva body.

Dušan Poloz, tréner SR /zdroj: Sport TV/: "Žiaľ, nepodali sme optimálny výkon. Až 25 inkasovaných gólov od Fínska nie je dobrou vizitkou obrany, navyše sme mali aj malú percentuálnu úspešnosť streľby. Po vedení na začiatku zápasu sme si mysleli, že to bude ľahké, poľavili sme a zrazu sme v polčase prehrávali o dva góly. Nakoniec sme to zvládli a vyhrali sme, ale bolo to naozaj vydreté."