13. júna 2009

Slovenky po víťazstve nad Lotyšskom do štvrťfinále ME

Vo svojom druhom vystúpení v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách Európy v Lotyšsku zvíťazili slovenské basketbalistky nad domácou reprezentáciou 9-bodovým rozdielom 78:69 (32:36). Ich štvrté ...

RIGA 13. júna (WEBNOVINY) - Vo svojom druhom vystúpení v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách Európy v Lotyšsku zvíťazili slovenské basketbalistky nad domácou reprezentáciou 9-bodovým rozdielom 78:69 (32:36). Ich štvrté víťazstvo na šampionáte znamená, že spolu so Španielkami a Lotyškami nebudú chýbať ani vo štvrťfinále, do ktorého pôjdu z konečného 2. alebo 3. miesta v osemfinálovej E-skupine. V poslednom stretnutí osemfinálovej E-skupiny nastúpia v pondelok 15. júna o 14.15 h SELČ v Riga Aréne proti Grécku.

Slovensko - Lotyšsko 78:69 (15:17, 17:19, 29:17, 17:16)
Zostava a body Slovenska: Žirková 24 (2 trojky), Gyurcsi-Luptáková 17 (2), Kupčíková a Vyňuchalová po 8, Hricková 1 (Lásková 8 (2), Jurčenková 6, Čarnoká 4, Palušná 2, Borovičková 0)
Najviac bodov za Lotyšsko: Jekabsoneová-Zogotová 20 (5), Bašková 14 (3), Tarová 11 (2)
TH: 18/12 - 17/11, fauly: 18 - 16, trojky: 6 - 10, Mattioli (Tal.), Tatič (Srb.) a Bardera (Fr.)

Na rýchly kôš Jekobsoneovej-Zogotovej hned po úvodnom rozskoku nestihol zareagovať ani časomer, Slovenky dokázali ešte o minútu Vyňuchalovou vyrovnať na 2:2. O tri minúty však po sérii chýb v obrane aj útoku prehrávali 2:11. Do útoku zavelila trojkou Lásková a následne najmä vďaka agresívnej obrane basketbalistky spod Tatier začali ukrajovať z náskoku domácich. V poslednej minúte úvodného dejstva Čarnoká vyrovnala na 15:15, po trestných hodoch však mali na konci o dva body viac Lotyšky. Úvod do druhej štvrtiny Slovenky opäť zaspali a po 100 sekundách prehrávali 15:23. Z nepresnej koncovky Sloveniek ťažili Lotyšky body po rýchlych útokoch a v 16. min mali najvyšší náskok v zápase 32:19. Potom opäť zabrali Slovenky, zjednodušili rozohrávku a zlepšili streľbu a v 19. min Kupčíková znížila na rozdiel dvoch bodov - 30:32. Jekabsoneová-Zogotová kontrovala trojkou, rovnaký kúsok sa však Žirkovej s klaksónom na konci polčasu podľa rozhodcov nepodaril - 32:36.

Do druhého dejstva nastúpili Slovenky podstatne koncentrovanejšie. V 23. min Žirková vyrovnala na 39:39 a na konci tej istej minúty slovenské basketbalistky po trojke Gyurcsi-Luptákovej prvýkrát v zápase viedli - 42:40. Lotyšky nedokázali ubrániť dvojicu Žirková - Gyurcsi-Luptáková a Slovenky si vypracovali pred koncom tretej štvrtiny po koši Gyurcsi-Luptákovej až 11-bodový náskok - 61:50. Hoci domáce basketbalistky ešte na začiatku posledného dejstva skorigovali na 54:61, bola to ich labutia pieseň. Slovenský stroj perfektne pracoval v obrane aj útoku a skóre v ich prospech stále narastalo. Po deväťbodovej šnúre viedli Slovenky päť minút pred koncom už 70:54. Lotyšky zatrúbili do záverečného útoku dvoma trojkami Tarovej. Po fauloch Jurčenkovej, ktorá po nich musela povinne striedať, najprv Tarová 104 sekúnd pred koncom znížila na 65:75 a po Krumbergovej trestných hodoch bolo 68 s pred koncom 67:75. Ani to však už nič nezmenilo na prvej prehre domáceho tímu na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte.