28. júla 2007

Slovenky šokujúco zdolali aj Španielky

Mladé basketbalistky Slovenska sa v piatkovom druhom vystúpení v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta do 19 rokov v Bratislave na palubovke Sibamac arény NTC postarali o najväčšie prekvapenie ...

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Mladé basketbalistky Slovenska sa v piatkovom druhom vystúpení v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta do 19 rokov v Bratislave na palubovke Sibamac arény NTC postarali o najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu turnaja. Zverenkyne trénera Željka Vukičeviča zvíťazili nad majsterkami Európy z minulého roka Španielkami 67:56 (33:28).

V poslednom stretnutí A-skupiny sa Slovenky stretnú v sobotu o 18.00 h opäť na palubovke Sibamac arény NTC s rovesníčkami z Argentíny. Hráčky okolo kapitánky Lucie Krč-Turbovej však už majú postup do osemfinálovej skupiny istý a výsledok z nadchádzajúceho proti zástupcovi juhoamerického kontinentu si do nej prenášať nebudú.

A-skupina:
Slovensko - Španielsko 67:57 (13:18, 20:10, 13:18, 21:11)
Zostava a body Slovenska: Minčíková 20 (10 doskokov), Kovaľová 15, Palušná 14, Krč-Turbová 11, Tetemondová 2 (Slimáková 5, Kandráčová, Beňušková, Pindrochová, Magušková)
Najviac bodov Španielska: Abaldeová 12, Bokesaová 11, Herrerová 9
TH: 16/14 - 20/7, fauly: 20 - 18, trojky: 20/7 - 12/2, rozhodovali: Bonner (USA), Ciulinová (Rum.) a Da Silvová (Braz.), 1200 divákov

Slovenky dokázali držať s favoritkami krok takmer až do konca prvej štvrtiny, keď Palušná znížila na 11:13. Juniorské majsterky Európy z minulého roka však deviatimi bodmi v rade na rozhraní prvej a druhej desaťminútovky zvýšili svoje vedenie na 22:13. Domáce basketbalistky však pritvrdili v obrane a rýchlymi protiútokmi znížili na rozdiel jediného bodu (21:22). Necelé dve minúty pred odchodom do šatní Krč-Turbová poslala svoj tím trojkou do vedenia (28:27) a do druhého polčasu nastupovali Slovenky dokonca s päťbodovým vedením 33:28. V tretej štvrtine za stavu 41:34 prišla desaťbodová šnúra Španielska, ale ani to mladý tím trénera Vukičeviča nezlomilo a do štvrtej štvrtiny sa išlo prakticky od nuly (46:46). Domáce hnané skvelým publikom bojovali a päť minút pred klaksónom viedli 57:50. Napriek tomu, že veľký favorit ešte stiahol rozdiel, záver aj zaslúžené víťazstvo patrili Slovensku.

Hlasy:
Željko Vukičevič (tréner SR): "Je to veľký deň pre slovenský ženský basketbal. Rozhodujúca bola nielen naša obrana, ale aj výkon Minčíkovej v závere. Hráčky nezvyknem chváliť, no Minčíková ukázala, že je to inteligentná basketbalistka s veľkým srdcom. Španielkam sme mali čo oplácať. Na nedávnych ME v Novom Sade nás o výhru obrali rozhodcovia, ktorí nás vtedy ešte nepovažovali za silný tím."

Nikola Kovaľová (rozohrávačka SR): "Je to neuveriteľný pocit. Tento výsledok nás posúva ďalej. Je to skvelá motivácia. Teraz chceme ísť čo najvyššie. V úvode sme mali zo súperiek rešpekt a boli sme nervózne. Zlepšili sme však obranu a to rozhodlo. Mali sme aj šťastie, no veľkú zásluhu na výkonoch tohto tímu má najmä tréner Vukičevič."