17. apríla 2006

Slovenky zdolali na úvod Luxembursko 3:0

Slovenské tenistky úspešne vykročili v turnaji I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive. Zverenky kapitána Mojmíra Mihala zvíťazili na ...

PLOVDIV 17. apríla (WN/SITA - od vyslaného redaktora Daniela Šargu) - Slovenské tenistky úspešne vykročili v turnaji I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive. Zverenky kapitána Mojmíra Mihala zvíťazili na Veľkonočný pondelok nad Luxemburskom hladko 3:0 a do tabuľky A-skupiny si pripísali prvé víťazstvo. Zápas na antuke TC Lokomotiv bol rozhodnutý už po dvojhrách. Najprv talentovaná Magdaléna Rybáriková zdolala Mandy Minellovú 6:3, 6:3 a v 17 rokoch si pripísala na konto premiérové fedcupové víťazstvo. Rovnakým výsledkom si neskôr v súboji jednotiek oboch tímov poradila Daniela Hantuchová s nebezpečnou Anne Kremerovou. V záverečnej štvorhre potom pár Daniela Hantuchová - Janette Husárová zvíťazil nad dvojicou Mandy Minellová, Claudine Schaulová 6:2, 6:4. Druhý zápas na turnaji zohrajú Slovenky v utorok od 10.00 h proti Holandsku. Oranjes na čele s Michaellou Krajicekovou tiež vyšiel vstup do turnaja, keď zdolali Fínsko hladko 3:0.

Slovensko - Luxembursko 3:0 - konečný výsledok

Magdaléna Rybáriková - Mandy Minellová 6:3, 6:3 za 63 minút
Obe hráčky, ktorým patria v rebríčku WTA miesta v tretej stovke, vstúpili do stretnutia nervózne. Prvá stratila svoje podanie mladá Slovenka (1:2), ale vzápätí si ho rebrejkom získala späť. Dvadsaťročná Luxemburčanka bola nebezpečná z forhendu, ale z opačnej strany často chybila. V ďalšom priebehu prvého setu Rybáriková zlepšila údery, tlačila súperku najmä do bekhendu a od stavu 4:2 už bola lepšou hráčkou na kurte. Za stavu 5:3 podávala Slovenka na víťazstvo v sete a po troch odvrátených brejkbaloch ho aj získala. V druhom sete Rybáriková súperku hneď v úvode brejkla a to sa ukázalo ako rozhodujúce. Potom už obe hráčky pomerne hladko vyhrávali svoje podania až do stavu 5:3. Vtedy Luxemburčanka opäť zaváhala, Rybáriková premenila druhý mečbal a tešila sa zo svojho premiérového triumfu vo Fed Cupe.

Daniela Hantuchová - Anne Kremerová 6:3, 6:3 za 65 minút
V zápase solídnej úrovne sa víťazstvo favorizovanej slovenskej tenistky nerodilo ľahko. Skúsená Kremerová (141. vo WTA, ale bola aj v tridsiatke) dlho odolávala sústredenému tlaku šestnástej hráčky sveta Hantuchovej. O osude I. setu rozhodol ôsmy gem, v ktorom Hantuchová zahrala tri víťazné údery a súperku brejkla na 5:3. Následne pri svojom podaní premenila prvý setbal na 6:3. V II. sete sa hral výborný tenis s množstvom pekných výmen a víťazných zakončení na oboch stranách. Luxemburčanke za stavu 2:2 odišlo podanie a po jej dvoch dvojchybách sa Slovenka ujala vedenia 3:2. Vzápätí Hantuchová zvýšila na 4:2, ale súperka sa nevzdávala. Za stavu 3:4 viedla pri Hantuchovej servise 40:15, ale Daniela zabojovala a aj vďaka bodom zo servisu napokon zvýšila na 5:3. Záverečný gem potom pri podaní Kremerovej získala hladko čistou hrou. Hantuchová vylepšila svoju fedcupovú bilanciu vo dvojhre na 13:4.

Daniela Hantuchová, Janette Husárová - Mandy Minellová, Claudine Schaulová 6:2, 6:4 za 66 minút
Hantuchová s Husárovou vyhrali hladko, lebo menej kazili a zahrali viac víťazných volejov na sieti. Husárová sa predstavila v súťažnom zápase vôbec po prvý raz od lanského októbra a podala spoľahlivý výkon. V prvom sete viedli Slovenky už 3:0 a neskôr ho pri podaní Husárovej dotiahli na 6:2. Luxemburčanky sa potom zlepšili. V druhom sete viedli až do jeho polovice (3:2), ale záver opäť patril skúsenejšiemu slovenskému páru. Hantuchová s Husárovou si pripísali vo Fed Cupe druhú spoločnú víťaznú štvorhru.

Hlasy zo slovenského tábora:
Mojmír Mihal (kapitán): "Na pohľad je to jednoznačný výsledok, ale nebolo to až také jednoduché. Magda Rybáriková svoj zápas zvládla veľmi dobre, a to najmä keď beriem do úvahy, že týždeň bola chorá a len nedávno dobrala antibiotiká. Vyhrala zápas, ktorý nebol nejaký krásny, ale dostala sa do rytmu a získala dôležitý prvý bod. Daniela zahrala veľmi dobre. Má za sebou výbornú prípravu v Španielsku a teraz potvrdila, že dobre natrénovala. Úvod bol trošku oťukávací, ale neskôr sa stále viac presadzovala svojou hrou, čiže trpezlivým tlakom. Vo štvorhre hrala Janette Husárová prvý zápas po polročnej odmlke. Chytila jednu-dve malé krízy, ale celkovo bolo vidieť, že je to stále veľká hráčka s údermi aj prehľadom. Luxembursko bolo výborným súperom na rozbeh. do turnaja. Dievčatá sa dobre otestovali, zvýšilo sa im sebavedomie. Holandsko bude zajtra ťažší súper. Krajiceková hrá mladícky agresívny tenis, trošku horšie sa pohybuje, čo by sme mohli využiť. Zápasu sa však neobávam, lebo Daniela ukázala dnes dobrú hru. Postavím do dvojhry opäť Hantuchová a Rybárikovú, štvorhru ešte neviem, ale pravdepodobne tiež tú istú zostavu čo dnes."

Daniela Hantuchová: "Na to, že som hrala v tomto roku prvý zápas na antuke, myslím si, že môžem byť spokojná. Súperka bola veľmi nepríjemná, v minulosti sme mali dosť tesný zápas. Ani teraz to nebolo jednoduché. Bolo treba bojovať o každú loptu. Myslím si, že dôležité momenty som lepšie zvládala. Som veľmi rada, ako mi vyšiel vstup do Fed Cupu."

Janette Husárová: "Od seba som nečakala nejaký svetový výkon, ale bola som milo prekvapená svojou hrou. Myslela som si, že to bude horšie. Daniela ma vo viacerých momentoch podržala. Vzájomne sme sa dobre dopĺňali. Víťazstvo vždy poteší, najmä keď je také rýchle. Zajtra sa už o desiatej hrá ďalší zápas a netreba to na kurte zbytočne naťahovať.