06. septembra 2011

Slovenská ´dvadsať jednotka´ sa dostala na čelo kvalifikácie

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila nad rovesníkmi z Kazachstanu na ich pôde vo svojom druhom vystúpení v 9. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 tejto vekovej ...

slovensko 21 ALMATY 6. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila nad rovesníkmi z Kazachstanu na ich pôde vo svojom druhom vystúpení v 9. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 tejto vekovej kategórie v Izraeli najtesnejším rozdielom 1:0.

O jediný gól duelu v Almaty sa postaral útočník FC Nitra Arnold Šimonek, ktorý skóroval v 75. min. Zverenci Ivana Galáda majú po dvoch zápasoch na konte plný počet bodov a sú na čele skupiny. Najbližší zápas odohrá SR „21“ 11. októbra v Lotyšsku.

Výsledok - utorok:
Kazachstan "21" - Slovensko "21" 0:1 (0:0)
Gól: 75. Šimonek, ŽK: 1. Ljovin - 17. Mak, 50. Pauschek, 82. F. Kiss, 90.+ Štetina, rozhodoval: Ješkov (Rus.)

Kazachstan "21": Otarbajev - Achmetov, Šomko (62. Sujunov), Sujumbajev, Azamatov - Ljovin (62. Čchyotkin), Gorjachij - Tagybergen, Sarijev (78. Džojčijev), Beisebekov - Lisenkov
Slovensko "21": Bajza - Pauschek, Štetina, Kolmokov, Čonka (64. Kolčák) - J. Greguš, Vavrík - Lalkovič, Mak, Mazan (46. F. Kiss) - Šimonek (90.+ Marek Hlinka)

I. polčas
Obe mužstvá začali bojovne výsledkom čoho bolo množstvo nedovolených zákrokov a dve žlté karty už v priebehu úvodných sedemnástich minút. Prvú väčšiu gólovú príležitosť mali Slováci. Na rohový kop legionára Maka si nabehol obranca Čonka, ale jeho pokus nesmeroval medzi tri žrde. Aktivitu hostí podčiarkla nepresná strela Vavríka o štyri minúty neskôr. Prvú strelu na bránku vyslal v 32. min stredopoliar Norimbergu Mak, domáci gólman bol však pozorný. O dve minúty neskôr prvýkrát pohrozili aj Kazachovia, Sarijev však v dobre príležitosti netrafil loptu ideálne.

Tri minúty pred koncom prvého polčasu skúšal ešte šťastie aj domáci Šomko, ale Bajza zlikvidoval jeho pokus. Domáci v závere prvej štyridsaťpäťminútovky zatlačili súpera pred vlastné pokutové územie a mali aj šance. Slovenský brankár si však poradil aj so strelami Tagybergena a Šomka, a preto mužstvá odchádzali do kabín za bezgólového stavu.

II. polčas
Do druhého polčasu vstúpili lepšie domáci, keď sa v dvoch šanciach ocitol Lisenkov. Najprv netrafil bránku a v druhom prípade stál tesne v postavení mimo hry. V priebehu 50. až 53. min mali ďalšie príležitosti Kazachovia, ale Bajza sa vyznamenal tromi peknými zákrokmi. Postupne vystrčili rožky aj Slováci. Domáceho brankára najprv zamestnal Šimonek a v 57. min aj aktívny Mak. Domáci sa snažili strieľať z každej pozície, ale neboli úspešní.

Naopak, udrelo na druhej strane, keď v 75. min skóroval nitriansky útočník Šimonek. O dve minúty zahrávali domáci rohový kop, ale po pokuse Achmetova ukázal Bajza, že je v hernej pohode a zmaril jeho šancu. Kazachovia sa v závere snažili získať aspoň bod, vrhli všetky sily do útoku, ale pozorná slovenská obrana odolala tlaku a Slováci si z Kazachstanu odviedli domov vydreté tri body

Róbert Mak (stredopoliar SR "21"): "Očakávali sme, že to bude ťažký zápas, ale tréneri nás dobre pripravili, takže sme to zvládli. Je dôležité, že sme do kvalifikácie vstúpili dvoma víťazstvami a všetko je otvorené. Triumf v Kazachstane sa však nerodil ľahko. Nezačali sme dobre, no postupne sme sa zlepšovali. V druhom polčase sme mali aj niekoľko dobrých príležitostí, rozhodlo asi to, že Kazachovia približne v 70. min ´odišli´ po fyzickej stránke. Každý z nás sa snažil podať čo najlepší výkon, všetci hráči prispeli k tomuto víťazstvu. Je to zásluha kolektívneho výkonu."