23. júna 2012

Slovenské basketbalistky porazili v kvalifikácii Holandsko

Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine po tuhom boji nad Holandskom 70:48 (29:24). Zverenky Ivana Vojtka ...

basketbal KOŠICE 23. júna (SITA) - Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine po tuhom boji nad Holandskom 70:48 (29:24).

Zverenky Ivana Vojtka však mali s posledným tímom tabuľky nečakane veľké starosti. Výber SR nastúpi najbližšie v utorok 26. júna v Ľubľane proti Slovinsku (18.00).

Na šampionát postúpia dve najúspešnejšie družstvá zo skupiny, Slovenky majú po dvoch dueloch na konte 5 bodov (2 výhry, 1 prehra).

Výsledok - C-skupina - sobota:
Slovensko - Holandsko 70:48 (16:6, 13:18, 19:16, 22:8)
Zostava a body SR: Kupčíková 13, Vyňuchalová 12, Kubatová 9, Lawlessová 7, Jalčová 2 (Minčíková 10, Tetemondová 6, Jurčenková 5, Lukačovičová 4, Kmeťová 2, Černáková a Sujová po 0).
Najviac bodov Holandska: Halmanová 20, Beldová 9
TH: 22/18 - 18/14, fauly: 20 - 22, trojky: 6 - 2, rozhodovali: Krause (Nem.), Maliszewski (Poľ.), Greva (Alb.), 650 divákov

Druhý sobotňajší zápas v C-skupine:
Belgicko - Litva 62:77 (19:18, 13:17, 17:23, 13:19)

Tabuľka C-skupiny:
1. Litva 4 3 1 311:252 7
2. Slovinsko 3 3 0 210:179 6
3. Slovensko 3 2 1 198:175 5
4. Belgicko 3 0 3 170:204 3
5. Holandsko 3 0 3 147:226 3

Hoci obom družstvám sťažoval situáciu nefunkčný časomer, pre ktorý sa stretnutie začalo o pár minút neskôr, favorizované Slovenky v úvode podľa očakávania dianie na palubovke.

Na konci 8. min viedli 12:4 a v záverečných sekundách prvej desaťminútovky po prvý raz dvojciferne - 16:6.

Vojtkove zverenky dobre bránili, Holanďanky púšťali do nájazdov pod kôš len sporadicky, kde ich však Slovenky zastavovali aj blokmi.

Hostky sa na dvojcifernú hranicu nastrieľaných bodov dostali až v 13. min, keď košom s faulom znížili po úspešnej šestke na 11:16.

V druhej štvrtine však mali hráčky SR veľké problémy so streľbou z hry, keď neskórovali vyše šesť minút.

S výnimkou Lawlessovej trestných hodov sa presadila dvojkou až na začiatku 17. min Vyňuchalová (20:15). Holanďanky to využili, v 19. min znížili na 22:24. Aspoň záver zvládli lepšie reprezentantky SR, ktoré odchádzali do šatní za stavu 29:24.

Hostky vycítili šancu na dobrý výsledok. Po zmene strán sa dokonca ujali vedenia 32:31 v 25. min. Slovenky sa však včas spamätali, trojkou Tetemondovej a dvojkou Kupčíkovej otočili na 36:32.

Až osem bodov v tomto úseku súboja sama pridala Minčíková, upravila na 45:38 presne jednu minútu pred koncom tretej štvrtiny, a keď bola krátko po nej úspešná spoza trojkového oblúka aj Tetemondová, Slovenky viedli 48:38.

Napokon s vypätím síl zvládli aj záver duelu a do tabuľky si pripísali druhé a pomerne jasné, aj keď nečakane vydreté víťazstvo.

Hlasy po zápase

Ivan Vojtko (tréner SR): "Kto videl prvú štvrtinu, určite by neveril, že v tomto zápase môžeme mať problém. Kto videl dianie na ihrisku medzi 10. - 25. minútou, určite by neveril, že môžeme zvíťaziť o 22 bodov. Bol to duel veľkých protikladov. Mali sme veľké výpadky, najmä u kľúčových hráčok, no družstvo potiahli dievčatá z lavičky - predovšetkým Minčíková a Tetemondová."

Lucia Kupčíková (kapitánka SR): "Holandsko sme z minulosti veľmi nepoznali, jeho hráčky hrali veľmi dobre zónu, ktorá nás v druhej štvrtine dosť prekvapila. Chvalabohu, v poslednej desaťminútovke sme hrali dobre a zvíťazili sme. Bolo veľmi náročné hrať bez časomeru."